AKTUÁLIS
#Kisvárda
#Idősügyi Infokommunikációs Modellprogram
Sikeres Kisvárdán az Idősügyi Infokommunikációs Modellprogram
A kormány februárban megszavazta a program kiterjesztését.

Az idősek is hasonlóan aktív felhasználójává válnak a számítógép és az internet használatának, mint a fiatalok. Egy felmérés szerint napi 4-4,5 órát csevegnek a Facebook-on vagy Skype-on, böngésznek receptek után, hallgatnak zenét és fizetnek online számlákat.

A kormány február elején megszavazta az Idősügyi Infokommunikációs Modellprogram kiterjesztését. A számítógépek mellett 1500, egészségi állapotmérő-vészjelző karórát is vásárolhatnak majd a 65 év felettiek. Az eszközök segítenek enyhíteni a magány okozta szorongást, valamint az egészségügyi problémák jelzésével a kockázatok csökkentését szolgálják majd.

A program 2015. szeptember elsején indult el Magyarországon, és a jövőben további 63 hátrányos helyzetű település fog központként funkcionálni. A program egyik fő célja volt, hogy megtanítsák az időseket a számítógép, az internet használatára – mondta Jeneiné Dr. Rubovszky Csilla miniszteri biztos. Ezen felül fejlesztették a jelzőrendszeres házi segítségnyújtásban megtalálható, ún. okosórát, amely vészjelzés leadására alkalmas – tette hozzá. A miniszteri biztos megjegyezte, hogy a tesztelés alatti egy évben kétszer tudott időben stroke-ot jelezni. Így az idősek kórházi körülmények között úgy tudtak segítséget kapni, hogy felépülve ma ugyanolyan önellátásra képesek, mint korábban. Az Idősügyi Infokommunikációs Modellprogram alapvetően az idősek egészségromlásának megelőzésére, a magányosságuk enyhítésére és bűnmegelőzési célzattal jött létre. Két településen nagyon jól szerepelt az elmúlt időszakban a modell.

Kisvárda az elsők között csatlakozott a programhoz

Leleszi Tibor kisvárdai polgármester szerint életminőségi változásokat eredményezett a település időskori generációjánál. Segítségül szolgált a demencia megakadályozásában, a közösséghez való tartozás érzés kialakításában és kölcsönös empátia megvalósításában a fiatalokkal. Az idősebb korosztály érdeklődését első körben a vészjelző karóra vérnyomásmérő funkciója keltette fel – tette hozzá.

A polgármester elmondta, hogy a programban résztvevő idősek ma már aktív felhasználókká váltak, főként a Facebook-ot, a Skype-ot használják, az általános böngészéseknél recepteket keresnek, időjárást olvasnak, zenéket hallgatnak és sokan játszanak is az online játékokkal.

Durucz Gabi
Friss Média

forrás és fotó: hirado.hu