PUZZLE
Bulvár hírek
#nyíregyháza
#Nyíregyházi Állatpark
#vöröskenguru
#kölyök
Zsebibaba Nyíregyházán
Már látható a világ legnagyobb erszényeseinek, a vörös óriáskenguruk csapatának legifjabb tagja a Nyíregyházi Állatparkban. Az állatok száma 8-ra nőtt a kicsi születésével.

A kis kenguru 2017-ben látott napvilágot, ám míg a legtöbb fajnál azonnal láthatjuk, ha szaporulat születik, a kenguruféléknél egy jó ideig csak sejthetjük azt, ugyanis az erszényes állatokra az a jellemző, hogy utódaik roppant fejletlen állapotban jönnek a világra. A szinte embrionális állapotú, mindössze 1-2 centiméteres újszülött hátsó végtagjai és farka inkább csak kezdemény, szeme még nem nyílt ki és az állat szőrtelen. Születés után az első 2 hónapban a biztonságot nyújtó erszényben fejlődik, s kb.150 naposan dugja ki a fejét először anyja erszényéből.

Ahogy a kölyök növekszik, egyre több időt tölt az erszényen kívül és 240 naposan végleg elhagyja azt, de még visszajár szopni 3-4 hónapig. A Nyíregyházi Állatpark féléves „zsebibabája” egyre többször dugja ki a fejét a biztonságot nyújtó erszényből, s pár hét múlva véglegesen el fogja hagyni azt. A Nyíregyházi Állatpark 2013 óta tartja a világ legnagyobb erszényes állatát az ausztrál kontinenst bemutató kifutórendszerben - többek között dingók, benett kenguruk, emuk és fekete hattyúk szomszédságában. Ezidáig négy szaporulat született.

2017 óta a faj európai törzskönyvvezetője a Nyíregyházi Állatpark munkatársa, azaz ő koordinálja az Európában, zárt tartási körülmények között élő vörös óriáskenguru-populációt.

A vörös óriáskenguru ( Macropus rufus) a világ legnagyobb élő erszényes állata. Tudományos neve vörös nagylábút jelent, hiszen valóban tekintélyes hosszú hátsó láb jellemzi. Tápláléka általában igen alacsony tápértékű fűfélékből áll, de cserjék leveleit is fogyasztja. Ausztrália ikonikus állata. A kontinens belső, vízben szegény területein élő emlős akár 100 egyedből álló csoportokban is élhet és 50 km/órás sebességgel képes ugrálni.

Érdekesség, hogy a vörös óriáskenguru-anyának egyszerre akár három utódja is lehet különböző fejlődési stádiumban: az egyik elég idős ahhoz, hogy anyja erszényén kívül éljen, de még szüksége van a tejére. A második anyja erszényében él, ott táplálkozik, míg a harmadik embrió állapotban van az anyaméhben.

Ha az erszényben növekvő kölyök elpusztul vagy ragadozó áldozatává válik, anyjának nem kell párosodnia, hogy megfoganjon: egy megtermékenyített petesejt már készen áll, hogy beágyazódhasson a méhbe, így az új embrió fejlődése szinte azonnal megkezdődhet. A gyors növekedés érdekében magas zsírtartalmú tejet kap, miközben az erszényben fejlődő újszülött alacsony zsírtartalmút egy másik mellbimbóból.

Ausztrália nagy erszényesei számára hatékony stratégia, hogy egyszerre két különböző korú kölyköt szoptatnak, s közben egy megtermékenyített petesejt is várja, hogy beágyazódhasson.

- FrissMédia -