A testvérek – egy tizenegy hónapos csecsemő, egy négy-, egy kilenc- és egy tizenhárom éves fiú – annak a repülőszerencsétlenségnek voltak a túlélői, amely május 1-jén történt, feltehetően műszaki meghibásodás miatt. A tragédia során három ember vesztette életét, akiknek a holttestét már korábban megtalálták a hatóságok. Az áldozatok között volt a repülőgép pilótája, és a négy gyermek édesanyja is.
Sajtóértesülések szerint a testvérek édesapjukhoz utaztak látogatóba, akinek el kellett menekülnie otthonról, miután a FARC gerillaszervezet egyik szakadár csoportja folyamatosan fenyegette őt.
Szinte felfoghatatlan, hogyan vészelték át a fiatalok a heves viharokat az Amazonas egyik legbarátságtalanabb részén, ahol ragadozó állatok és fegyveres csoportok élnek.
Egy közeli őslakos törzs vezetője szerint a testvérek túlélése annak is volt köszönhető, hogy korábban a kutatócsapat ledobott több élelmiszer-túlélőkészletet, valamint hogy a gyermekek bennszülött felmenőitől megkapták a dzsungelben éléshez szükséges ősi tudást. Az uitoto őslakos törzsből származó kiskorúakat először San Jose del Guaviaréba szállították, a helyi kórházba. Az uitotók Kolumbia délkeleti és Peru északi részén élő nép.
Gustavo Petro kolumbiai elnök a túlélők megtalálásáról Twitter-oldalán úgy fogalmazott: „Öröm az egész országnak!″ Hozzátette, hogy a példa, amelyet a gyerekek túlélésből mutattak, be fog vonulni a történelembe. „A dzsungel mentette meg őket” – hangsúlyozta Petro. „Ők a dzsungel gyermekei, és most már Kolumbia gyermekei is”.
A repülő lezuhanása után a mentőcsapatok bíztak abban, hogy maradtak túlélők, ugyanis mintegy 500 méterre a baleset helyszínétől lábnyomokat, megrágott gyümölcsöket és használt pelenkákat is találtak.
A Remény elnevezésű mentőakcióban 150 katona, 200 önkéntes, valamint egy 10 belga juhászkutyából álló csapat kereste a gyermekeket több mint 323 négyzetkilométeren. A kutatásban a légierő három helikoptere is részt vett.
Az egyik fedélzetéről egy hangszóró közvetítette a gyerekek nagymamája által felvett üzenetet. Az asszony a helyi törzs nyelvén közölte az unokáival, hogy keresik őket, és arra kérte őket, maradjanak ott, ahol vannak.
Idővel a gyermekek megtalálására már egyre kevesebb esélyt láttak, miután a kutatócsoport lázadók elhagyott táborára bukkant. A keresést emellett az is nehezítette, hogy a gyermekek folyamatosan mozgásban voltak. A keresést a vadállatok, a 40 méter magas fák és a heves esőzések nehezítették. Az is, hogy a gyermekek folyamatosan mozgásban voltak
Pénteken 17 óra körül egy tíz katonából és nyolc bennszülöttből álló csoport új nyomokat fedezett fel, amelyet követve rátaláltak a gyerekekre.
(Nyitókép: A kolumbiai elnöki hivatal által közreadott fotó a gyerekek megtalálásáról. Fotó: AFP / Kolumbiai elnöki hivatal)