PUZZLE
Fapadossal egy másik világba
Azerbajdzsán fővárosa, Baku a fapados járatoknak köszönhetően néhány éve sokkal könnyeben és olcsóbban elérhető Budapestről.

Alig 4 óra repülés után egy teljesen más világba érkezik az utazó. A több, mint kétmilliós városban található a modern építészet néhány kiemelkedő alkotása, így például a Zaha Hadid tervezte , 2012-ben megnyílt Heydar Aliyev Kulturális Központ. A másik egy épületegyüttes a Lángtornyok (Flame towers). A 3 épületben vannak irodák, szálloda, bevásárlóközpont és vannak lakások is - írja a Világszám.

Szintén izgalmas a kialakítása a Szőnyegmúzeumnak, ami 6 éve nyílt meg a gyorsan fejlődő azeri fővárosban. Természetesen a reptér is új és modern, ahogy található több nagy pláza is a városban, például a Port Baku Mall.

A városnak van egy másik oldala is - a régi Baku. Itt gyönyörű faerkélyes házak, mecsetek, kis boltok, éttermek, kanyargó utcák várják az egyre nagyobb számban érkező turistákat. Az óváros bejáratánál van a 12. században épült Maiden kőtorony, mely a helyi történeti múzeumnak ad helyet.

Baku nyitott város a modern művészetekre. A Heydar Aliyev Központnál meglepő szobrokkal találkozik az utazó és a Modern Művészetek Múzeumának is sokszínű az anyaga. Sok a galéria van a városban és mindenhol szívesen látják az érdeklődőket. A régi városrészen kívül jellemzőek a széles, nagy forgalmú utak és van egy három vonalból álló metróhálózatuk is. 1967-ben épült az első szakasz, míg a legutolsót 2016-ban avatták.

A néhány napos út során is érdemes kimozdulni a városból. Az egyik legérdekesebb látványosság Yanardag, ahol a vékony homokkő réteg közt kiáramló gáz ég öröklángként. A nem messze található Ateshgah is megér egy utat: az ősi várkastély-szerű templomegyüttes egykor hindu és zoroasztriánus tűzimádók szentélye volt.

Sajnos ottjártamkor a Sárvulkánokat nem lehetett megnézni, de eljutottam például Qobustánba, ahol gyönyörű kövek közt ősi sziklarajzok találhatók. Egy néhány napos út csak ízelítőt ad a Kaszpi-tenger menti, kaukázusi országból és újabb látogatásra csábít.

Fotók és beszámoló: Konkoly-Thege György