AKTUÁLIS
Kisvárdán ismertették a hazai energetikai ellátást
​Lantos Csaba energiaügyi miniszter volt annak az energetikai fórumnak a vendége Kisvárdán, ahol a megyei települések vezetői hasznos információkat kaptak és új lehetőségekkel ismerkedhettek meg hazánk energetikai ellátásával kapcsolatban.

A miniszter kifejtette, hogy a már meglévő és a tervezett napelemparkok, valamint a paksi atomerőmű termelésével Magyarország elektromos áramot exportálhat a jelenlegi importfüggőség helyett.


Az Energiaügyi Minisztérium energetikai fórum sorozatának kisvárdai állomásának helyt adó Városháza díszterme csaknem teljesen megtelt az érdeklődőkkel. Az esemény fontosságát jelzi, hogy megyénk országgyűlési képviselői is jelen voltak a tájékoztatón.


A vendégeket dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselő, valamint Leleszi Tibor Kisvárda polgármestere köszöntötte. A város vezetője kiemelte, hogy Kisvárdán az összes közintézmény energetikai beruházása megtörtént, ennek eredményeképp nincs olyan közintézmény, ami ne lenne energiatakarékos.


Elhangzott, hogy az MVM csoport kiemelt figyelmet fordít az önkormányzatokkal történő együttműködésre, a településeket és intézményeiket érintő energetikai kihívásokban történő szerepvállalásra, valamint az önkormányzati érintettségű hálózatok kezelésére. A gördülékenyebb együttműködés érdekében számos célt fogalmaztak meg az önkormányzatokkal való kapcsolattartás fejlesztésére.


Lantos Csaba kifejtette: Magyarország még árambehozatalra szorul, a felhasznált villamosenergia 25-26 százaléka import. Nagyon erőteljesen bővült ugyanakkor az elmúlt néhány évben a hazai napelempark, a legfrissebb adatok szerint már 6100 megawatt teljesítményű napelempark létesült, ennek mintegy 60 százaléka ipari, 40 százaléka háztartási - mutatott rá. Hozzátette: napos idő esetén ezek a létesítmények biztosítani tudják az ország teljes áramfogyasztását, míg korábban sosem fordult elő, hogy Magyarország képes volt előállítani a saját áramszükségletét.


A meglévő napelempark mellett még 5500 megawattnyi ipari méretű létesítményre kértek engedélyt, így a várakozások szerint 5-6 éven belül 12 ezer megawatt teljesítményű napelempark lesz az országban, ami meghaladja a hazai áramfogyasztási igényt. Ha az új paksi blokkok üzembe állnak, illetve a jelenlegi atomerőmű üzemidejét meghosszabbítják, Magyarország nettó exportőr lehet - emelte ki a miniszter.


Jelezte ugyanakkor, hogy az esti-éjszakai időszakban is szükség van áramra, emellett a téli-nyári szezonális ingadozást is kezelni kell. Ebben lesz fontos szerepe az energiatárolóknak, ami új korszakot jelent majd - fogalmazott.


Lantos Csaba hangsúlyozta: a magyar energiapolitika fontos törekvése az ország energiaszuverenitásának erősítése.


A miniszter ismertette, hogy Magyarország 2010 óta jelentősen fejlesztette energetikai infrastruktúráját. Míg 2010-ben két földgázbetáplálási pont volt Magyarországon, ma a hét szomszédos országból hattal van nagy áteresztő-képességű, általában kétirányú összeköttetés - mondta.


Különösen fontosnak nevezte, hogy Magyarországnak öt nagy földgáztárolója van, amelyekben összesen 6,5 milliárd köbméter földgáz tárolható, és a téli szezonra úgy készültek, hogy ezek teljesen fel voltak töltve. Az ország fogyasztása 8,5 milliárd köbméter, és tavaly növelték a belföldi kitermelést is, így szinte import nélkül is el lehet látni az országot - közölte.


Lantos Csaba elmondta: a közeljövőben két energia-korszerűsítési pályázatot is kiírnak majd. Az egyiket kifejezetten az 1945 és 1990 között épült családi házakra, "Kádár-kockákra", ezek szigetelésére, nyílászáróik cseréjére és fűtésrendszerük korszerűsítésére. Emellett középületekre is kiírnak majd hasonló célok megvalósítására pályázatot - hívta fel a figyelmet