PUZZLE
Életmód
#séta
#futás
#testmozgás
#agyműködés
Így hat a mozgás az agyunkra
Több kutatás eredményei is bizonyítják, hogy a rendszeres sport nagyon jó hatással van agyunkra: amellett, hogy akár tíz évvel is lassíthatja az öregedését, védelmet nyújthat többek között az Alzheimer-kór ellen is.

Az erőnléti edzések a memóriát fejlesztik, míg az aerob mozgás a kognitív képességeket erősíti - állapította meg egy tanulmány, amely számos olyan kutatás eredményeit összegezte, mely a testmozgás és az ötvenen felüliek kognitív képességei közötti összefüggést vizsgálta. A British Journal of Sport Medicine nevű szaklapban megjelent tanulmány a kognitív funkciók tekintetében az olyan lassabb mozgásformákat, mint a jóga vagy a tai-chi szintén hatékonynak találta. A lényegi végkövetkeztetés az volt, hogy 45-60 perc rendszeres testmozgás kifejezetten egészséges az agy számára.

Amerikai és holland kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy a jóga kardiovaszkuláris szempontból legalább olyan hatékony lehet, mint a futás vagy a kerékpározás.

Miért is van ez így?

Amikor valaki sétál, és lába érintkezik a talajjal, az apró ütközések rezgéseket küldenek az artériákon át, ami serkenti az agyi véráramlást. Ez támogatja az egészséges agyműködést, hiszen a vér szállítja a szervnek az oxigént és a tápanyagot. Futás közben a véráramlás még erőteljesebb, de már a séta is elegendő a jótékony hatás eléréséhez. Ráadásul még abban is segít, hogy új agysejtek termelődjenek amellett, hogy a meglévőket is védi a különböző káros hatásoktól. A mozgás emellett segíti az endorfin termelődést is, ami szintén nagyon jót tesz az agynak.

A rendszeres testmozgás agyunk működésére is pozitív hatással van

Hogy melyik mozgástípus pontosan hogyan hat erre a szervre, folyamatosan vizsgálják a szakemberek. Egyelőre csak annyi biztos, hogy nem mindegyik mozgásformának azonos a hatása. Mindenesetre a jövőbeli kutatások eredményei újabb lehetőségeket nyithatnak meg a mozgásterápia területén.


Forrás: hazipatika.hu

-Friss Média-