NAGYVILÁG
Belföld
#Nyíregyháza
#Szent Miklós
#szentelés
#műsor
#díjátadó
20 éves a nyíregyházi görögkatolikus általános iskola
Nagyszabású rendezvénnyel ünnepelték a nyíregyházi Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola húsz éves jubileumát az intézmény névadójának, Szent Miklósnak emléknapján, december 6-án.

A Szent Miklós-iskola a tanév eddigi eseményeit is a húsz éves évforduló jegyében bonyolította, ám december 6-án az egész délutánt betöltő ünnepséggel várták a vendégeket. A Szent Miklós-székesegyházban püspöki liturgiára gyűltek össze a diákok, pedagógusok, meghívott közéleti és egyházi személyiségek, valamint a fenntartó Nyíregyházi Egyházmegye képviselői.

Az ünnepi szertartást három görögkatolikus püspök: Kocsis Fülöp metropolita, Keresztes Szilárd kiérdemesült püspök és Szocska A. Ábel nyíregyházi megyéspüspök celebrálták. Homíliájában Fülöp érsek Szent Pál apostol a zsidókhoz írt levelének felolvasott szakaszát idézte újra, erre építve fel beszédét.

„Az első görögkatolikus iskola ez, amely a kommunizmus leomlása után nulláról építkezett újra: nemcsak az épületek, a tantermek, az eszméje is, jelesül, hogy a békesség Istene mindent meg tud valósítani.” Ebben az iskolában „az Isten országának kicsi mása valósulhat meg azért, mert rajtunk keresztül akarja megteremteni békéjét. Neki kell megköszönni az utat, amely ide vezetett minket” – mondta beszédében Kocsis Fülöp metropolita.

Ábel püspök köszönetét fejezte ki Szilárd püspök és Fülöp érsek atyáknak, hogy „készséges szívvel teremtettek ennek az iskolának helyet, teret és lehetőséget a működésre.

A liturgia végén Kovács Csaba a Szent Miklós-iskola lelki igazgatója köszöntötte a jelenlévőket, Reményik Sándor szavait idézve örömmel konstatálta, hogy itt megvalósul a templom és az iskola egysége. Az általános iskola épületében ugyanis már korábban kialakításra került egy (Bodnár Attila által megálmodott) kápolna, melyet most, a szertartás után a liturgiát végző iskolaalapító, -építő és -fenntartó püspökök közösen szenteltek fel.

Az iskolában a szentelés szertartása után vendéglátás majd egy gálaműsor következett. Az intézmény múltját és eredményeit felidéző gondolatok a köszöntő beszédeket, a gyermekek-felnőttek műsorszámait és a díjátadókat kötötték össze. A gálán már együtt ünnepelt az intézmény pedagógusaival és gyermekeivel Orosz Atanáz miskolci megyéspüspök is.

A színvonalas műsorban helyet kapott a Muzsika Zeneiskola fuvola kamarazenekara, a pedagógusok kórusa, a gyermekek szavalatai, az iskola diákjainak produkciói: a Miklós püspök életéről szóló jelenet, az 1. osztályosoknak a Vásárhelyi László Művészeti Iskolával közös produkciója, a klarinét kamarazenekar muzsikája, a Glória Kicsinyek Kórusa, az iskolai csibeavató legjobban sikerült táncos-mozgásos előadása.

Szocska A. Ábel megyéspüspök köszöntőjében az ajándékozó Szent Miklós ünnepén személyes emlékeit idézte, s így fogalmazta meg érzéseit: „Ha gyerek lennék, azt mondanám, egy iskolát kaptam ajándékba.” Hálaadása az „ajándékáért” nemcsak az Istennek, hanem az intézményért fáradozó embereknek is szólt.

Keresztes Szilárd kiérdemesült püspök az iskola idei jelmondatáról elmélkedett: „Hálát adok neked, Uram.” „Hálát adni sokféleképpen lehet. Minket az Úr Jézus tanított meg hálát adni” – kezdte gondolatait a püspök. Három olyan evangéliumi jelentet idézett, melyben Jézus hálát adott: az Evangélium hirdetésére elküldött 72 tanítvány működésekor, az utolsó vacsorakor és Lázár feltámasztásakor. E három szakaszra utalva értékelte az iskola létét és munkáját. Ez az iskola – szellemiségével és felszentelt kápolnájával – emlékezni akar az Istenre, s jelmondatát („Velünk az Isten!”) valósítja meg egy olyan világban, amelyik szereti magát távol érezni az Istentől.

-Polyákné Tóth Nóra-