KÉK FÉNY
#csaló anya
#szabolcsi csaló
#nyugdíjasok
Rács mögött anya és fia: nem tudtak leállni a csalásokkal
​Még akkor is folytatták a csalás sorozatot, amikor már 160 rendbeli csalás miatt a bíró előtt kellett volna felelniük aljas tetteikért. Üzletet csináltak egy, a férfi nem létező betegségéből, sok valóban beteg ember kárára.

A Nyíregyházától alig 25 kilométerre lévő település félreeső utcája csendes. Semmi jele annak, hogy itt 2017-től az emberek segítőkészségét kihasználva anya és fia üzletszerűen veri át az embereket és egy budapesti alapítványt. Az esetre teljesen véletlenül, egy másik büntetőügy kapcsán derült fény.

2017 húsvétján a gázszolgáltató feljelentése nyomán a nagykállói rendőrök házkutatást tartottak egy szabolcsi település egyik ingatlanában, mivel a feltételezések szerint ott szabálytalanul vételezték a gázt. A vizsgálat során a lopás ténye igazolást nyert, azonban az egyik szobában jelentős mennyiségű iratot is találtak a nyomozók. Ezt bogarászva tűnt fel egy rutinos nyomozónak, hogy fura utalások érkeztek a ház lakóinak számláira. „Jobbulást kívánunk, reméljük segíthettünk” - és ehhez hasonló megjegyzésekkel érkeztek kisebb-nagyobb összegek az anya és a fia számlájára.


A gázlopáson ért férfi ekkor már egy több millió forintos elektromos autóval közlekedett, a gyorstöltőt is megtalálták a kutatás során. Arra is fény derült, hogy a villamosenergia vételezése sem volt rendben teljesen. A gyanúsított anyagi helyzetét vizsgálva a nyomozónak feltűnt, hogy több bankszámlája is van és azokra szinte napi rendszerességgel érkezik pénz különböző utalóktól. A nyomozó, élve a gyanúperrel, felkeresett pár címet, hogy a miértekre választ kapjon. „Beteg a nő fia, daganatos. A telefonban könyörgött: ha nem kapja meg az 50 ezer forintos injekciót a gyermekem, meghal”. Azt gondosan elhallgatta, hogy a fia valójában már elmúlt 40 éves.

A rendszer közel 3 éven át működött, kihasználva sok segítő, önzetlen ember jóakaratát. A szisztéma az volt, hogy a 63 éves anya hívogatta az országban lévő cégeket, magánszemélyeket. Sírva, könyörögve adta be gyermeke daganatos betegségét. 16 esetben sikeresen, azonban voltak, akik éltek a gyanúperrel és megpróbálták igazoltatni az asszony történetét. Erre az a legjobb lehetőség, ha a település polgármesterét kérdezik. Abból kiindulva, hogy a hivatalnak biztosan van tudomása egy súlyos daganatos gyermek létezésről, akinek segítség kell, felhívták a helyhatóságot, ahol nem tudták megerősíteni a nő állításait. Így ők valószínűleg a megfelelő helyre tudtak adományokat eljuttatni - oda, ahol valóban szükség volt van rájuk.


Az ügyész a két vádlottra 2021 októberében letöltendő börtönbüntetést kért, a nőre kettő, míg a férfira 3 évet és a jogtalanul megszerzett közel 14 millió forintra vagyonelkobzást is indítványozott. A férfinak mindeközben a felfüggesztett börtönt is le kell ülnie, amit gázlopás miatt szabott ki a bíróság. Úgy tudjuk, hogy a nő akkori adatok szerint Budapesten élt és egy szociális ellátó intézményben dolgozik, míg a férfi Nyíregyházán, albérletben tengődik.

A Nyíregyházi Járásbíróság a vádirat beérkezését követően még abban az évben előkészítő ülést tűzött ki. Azonban a terheltek gyakorlatilag akadályoztatva az igazságszolgáltatást nem vonták alá magukat az eljárásnak. Mondvacsinált indokokkal távolmaradtak a bírósági tárgyaló temtől. A huza-vona több, mint két évig tartott, amikor is megelégelte az ügyben eljáró bíró és elfogatóparancsot adatott ki a két terhelttel szemben.

Gupcsu Zoltán zászlós, Nagykálló körzeti megbízott tevékenyen vett részt a páros felkutatásában, aki személyesen mesélt az esetről.

- A parancsnokom tudja, szívesen veszek részt körözött emberek felkutatásában, jóllehet S. Istvánné ügyében csak annyi lett volna a feladatom, hogy ellenőrizzem, feltalálható-e a nyilvántartásban szereplő, kállósemjéni lakcímen – vázolta Gupcsu Zoltán, aki még aznap átment intézkedni a 3400 lelkes nagyközségbe. – De előtte felhívtam Pál Tamás főtörzsőrmestert, Kállósemjén körzeti megbízottját, akitől megtudtam, hogy ez a nő biztosan nem lakik ott, ami be is igazolódott. Az ingatlanát évekkel ezelőtt értékesítette, és senki sem szolgált róla információval, hogy hol kellene keresni. A körzeti orvosnak sem volt róla adata, de még a mobilszolgáltatóknak sem, és ezen a ponton már annyira kíváncsi voltam, miként tudott így eltűnni, hogy a végére akartam járni a dolognak. Abban biztos voltam, hogy rendelkeznie kell legalább egy bankszámlával, ahová a nyugdíját utalják, és hamar ki is derítettem, hogy valóban létezik egy számlája. Miután az illetékes pénzintézettől megkaptam a kimutatásokat, próbáltam felvenni a kapcsolatot azokkal, akik adományokat utaltak neki, hogy a telefonszámát kiderítsem. Először egy győri doktornőt azonosítottam, hozzá telefonos elérhetőséget is találtam, és ő megadta Erzsi néni telefonszámát, de ki volt kapcsolva. A legtöbb adományozó legfeljebb 100 ezer forintot utalt neki, ezért rögtön feltűnt, hogy egy nőtől havi 280 ezer forintot kapott „ápolás” megnevezéssel. Szerencsémre neki ritka neve van, bár inkább csak az írásmódja rendhagyó. Magam is csodálkoztam, hogy ezzel a névvel egyetlen ember van az országos nyilvántartásban, de persze örültem is, és rögtön felvettem a kapcsolatot a XII. Kerületi Rendőrkapitánysággal, mert ott lakott. Ez már novemberben történt, annak is a végén. Még aznap kiküldtek a címre egy járőrt, és Erzsi néni nyitott ajtót. Kiderült, hogy ott lakott, és nem is nagyon ment el onnan, mert az ingatlanban egy idős hölgyet gondozott.

Közben nyíregyházi zsaruk a csaló nő szintén csaló fia után kutattak, aki december elején akadt fenn egy közúti ellenőrzésen az Encsi Rendőrkapitányság illetékességi területén. Róla az derült ki, hogy nyíregyházi albérletben húzta meg magát. Azt már korábban is lehetett tudni, hogy ő rendelkezik az anyja számlájához tartozó kártyával, mert folyamatosan ürítette, főleg nyíregyházi bankautomatákat használva.


– Havi átlagban 7-800 ezer forint érkezett S. Istvánné bankszámlájára 15-20 adományozótól, akik közül eddig kettőt tudtam azonosítani és értesíteni arról, hogy csalás áldozata. A győri doktornőt és egy tatai vállalkozót. Egyikük jelezte, feljelentést tesz vele szemben – vázolta a nyomozóként eljáró körzeti megbízott, és felsóhajtott. – Nem hibáztatom azokat, akik S. Istvánné könyörgésének bedőltek, és valójában azt sem furcsállom, hogy az elkövető akkor sem tudott leállni a csalással, amikor emiatt már büntetőper vádlottja volt a fiával egyetemben, de a fejemet csóválom. Elképesztő! De az is, hogy az a budai nő, akit gondozott, olyan névvel él, amiből csak egy van az országban.

A bíróság elrendelte S. Istvánné és S. János letartóztatását, akiket az ügyészség 160 rendbeli csalással és hamis magánokirat felhasználásának vétségével vádol. A férfi korábban lopásért kapott felfüggesztett börtönbüntetést, és az ügyészség kérelmezte, hogy ezt is hajtsák végre. Egyelőre nem érkeztek további feljelentések, de feltételezni lehet, hogy a csaló páros ellen újabb rendőrségi eljárás indul.