NAGYVILÁG
Külföld
#orvoshiány
#Románia
​Orvoshiány miatt be kellett zárni egy kórházi osztályt Szatmárnémetiben
Orvoshiány miatt be kellett zárni július elsejétől a szatmárnémeti megyei sürgősségi kórház cukorbetegeket ellátó osztályát - jelentette be hétfőn a partiumi egészségügyi intézmény.

Szatmár megye és a régió legnagyobb kórházának vezetése azután hozta meg a döntést, hogy kiderült: nincs szakember az osztály működtetéséhez - idézte a kórház hétfői közleményét az Agerpres román hírügynökség. Azután alakult ki akut orvoshiány az osztályon, hogy két orvos feladta állását, míg egy másik betegszabadságon, egy további orvos gyereknevelési szabadságon van - írták. Hangsúlyozták, hogy egyelőre júliusra függesztik fel a tevékenységet, de az újranyitás időpontját később közlik. Addig a betegeket a megye más, diabétesz kezelésére szakosodott orvost is foglalkoztató kórházaiba irányítják.

A közlemény szerint a kórház több alkalommal is meghirdette betöltésre a megüresedett állásokat, de senki nem jelentkezett, jelenleg is szakorvost keresnek. A térségben korábbi statisztikák szerint jelentős, tíz százalék körüli a cukorbetegek száma.

Romániában egyre több egészségügyi intézmény számára okoz gondot az akut orvoshiány. Év elején a Hargita megyei mentőszolgálat hívta fel a figyelmet arra, hogy a székelyföldi megye több városában veszélyezteti a sürgősségi ellátást a mentőorvosok hiánya.

Az elmúlt hónapokban más romániai kórházakból is érkeztek hasonló jelzések, és az alapellátásban is egyre több a nyugdíjba vonuló, elsősorban vidéki háziorvos, akinek nincs, aki átvegye a praxisát.

Romániából orvosok ezrei vándoroltak ki Nyugat-Európába a jobb bérek és munkakörülmények miatt, és bár néhány éve emelték a fizetéseket, az egészségügyben dolgozók jelenleg is béremelést követelnek.

A román orvoskamara júniusi jelentése szerint az orvosok egyharmada kiégéssel küzd a túlfeszített munkatempó miatt, és a jelenség leginkább a fiatal, 35 év alatti szakembereket sújtja.

A szakmai szervezet felmérése kimutatta, hogy a fiatal román orvosok 57 százaléka tervezi, hogy külföldön vállal munkát. Ezek fele az elvándorlás okaként a romániai egészségügyi infrastruktúrát nevezte meg, a másik fele a kutatás, szakmai továbbképzés támogatása miatt választana külföldi munkahelyet.

-MTI-