A Hierotheosz Egyesület záró konferenciát tartott a Teremtésvédelem: fenntarthatóság, szemléletformálás és körforgásos gazdaság az örök értékek tükrében témakörben a KEHOP- 3.1.5-21-2021-00003 számú projekten keretében, amely a Széchenyi 2020 program keretében. valósult meg, a konzorcium által elnyert vissza nem térítendő támogatás összege 999,98 millió forint, az egyesületünkre eső programrész összege pedig 60 000 000 Ft. A megvalósítási időszak 2023. november 30-án zárul, így rendezvény méltó lezárása volt a programnak. Az egyesület a projekt 2 éve során több mint 4500 főt ért az óvodás korúaktól a nyugdíjasig; 50 kisebb-nagyobb településre látogatott el a KEHOP eszmény,2 iskolában 8 szemléletformáló előadás és azt követő kézműves foglalkozás, 4 óvodai előadás, 4 tanulmányi kirándulás, 10 db PET szakkör, 8 szemléletformáló előadás, iskolák közötti verseny, szemétszedés, kupakgyűjtés, 4 tanulmányi kirándulás, 4 regionális fórum valósult meg Szabolcs-Szatmár Bereg és Hajdú-Bihar vármegyében, továbbá 2 db szemléletformálő kisfilm és 1 szakmai tanulmány is elkészült. Személyes tapasztalataink alapján minden korosztály érdeklődő volt a programelemek során, nagyon sok fiatalt tudtunk megszólítani az óvodás korosztálytól, a középiskolás korosztályig, aki nagyon aktívak és együttműködőek voltak. A szakmai konferenciák esélyt adtak a szervezeteknek, hogy megismerjék a hulladékgazdálkodás, a körforgásos gazdaság és fenntarthatóság terén a legújabb szellemi gondolatokat, áramlatokat, egyben a projekt eredményei is bemutatásra kerültek.
A zárókonferencia Máriapócson valósult meg 2023. november 27-én, melynek kiemelt témája a Teremtésvédelem volt, melynek keretében az egyházi, a tudományos, a vállalkozói és az önkormányzati szféra képviselői közösen tettek hitet amellett, hogy a teremtett világ védelme és egy emberhez méltó világ továbbadása a jövő nemzedék számára mindannyiunk kötelezettsége és számos jó gyakorlat került bemutatásra Magyarországról és Európából olyan közösségekre, akik képesek voltak megújulni és a fenntarthatóság, a körforgásos gazdaság szempontjait beépíteni mindennapjaikba. A konferencia végkicsengése egybecsengett Ferenc pápa idei üzenetével: „Túl sok embertől tagadják meg a lehetőséget, hogy ebből a hatalmas folyóból igyék. Válaszoljunk tehát a felhívásra, álljunk ki a környezeti és éghajlati igazságtalanság áldozatai mellett és vessünk véget ennek az értelmetlen háborúnak a teremtés ellen."
Kiss András, a szervezet főtitkára köszöntőjében kiemelte, mindenki tehet valamit környezete megóvásáért, nem kell mindig nagy dolgokra gondolni, apróságokon is sok múlik. – Ha a diákok mindabból, amit ezeken az előadásokon hallottak, magukkal visznek valamit és mindennapi szokásaikká teszik, már hasznukra vált ez a projekt – jegyezte meg a házigazda, projektfelelősfejezi „arcélünket” is, megmutatja a környezetvédelem és az egyház tanításai közötti szoros köteléket, ezért a zárókonferenciát a teremtésvédelemre és fenntarthatóság kapcsolatára építettük rá – vezette fel az előadókat Kiss András.
Seszták Oszkár a vármegyei közgyűlés elnöke megköszönte a szervezet munkáját, méltatta a projekt hasznosságát, majd néhány szót szólt arról, hogy a környezetvédelemnek egy nagyon fontos szelete, a hulladékgazdálkodás helyzete hogyan alakult az elmúlt években vármegyénkben. Annak idején a szemétlerakók felszámolásával és rekultivációjával, majd a szabályozott és korszerű szilárdhulladék-lerakók építésével kellett kezdeni a munkát egy élhetőbb környezetért. Az infrastruktúra azóta is folyamatosan fejlődik, ma már a lerakók mellett hulladékudvarok, válogatók is működnek, sőt, a szelektív gyűjtés ma már nem egy távoli fogalom a lakosság körében, hanem a mindennapi élet része. Ahhoz, hogy kevesebb hulladék keletkezzen, s ami összegyűlik, azt korszerűen kezeljék, további fejlesztésekre van szükség, a jövő a hulladék újrafelhasználásán múlik, de ezen a területen is új fejezet nyílhat meg előttünk – hangoztatta az elnök.
„Nem bántja a szemét?” – idézett Kocsis Fülöp érsek metropolita egy régi, de ma is élő szlogent, mely kifejezi, hogy az ember érzékeny környezetére, az alaptermészetében benne van a tisztaságra, a rendre való törekvés. Az érsek kifejtette: a Földet az Istentől kaptuk, nem lehet nélküle értékelni azt. Majd feltette a kérdést: – Kik szenvedik meg leghamarabb, ha tönkre tesszük környezetünket, teljesen kifosztjuk az erőforrásainkat? A szegények. A kiszolgáltatott emberek nem válogathatnak az ételekben, ruhákban, a földi javakban. Gondoljunk rájuk is, amikor a teremtést védjük vagy amikor bűnt követünk el a teremtett világgal szemben. A teremtés védelme közelebb hozza egymáshoz az embereket, általa nemcsak a környezetünkre figyelünk oda jobban, hanem egymásra is – hangsúlyozta az érsek.
Lukács Imre parókus előadása is azt üzente a diákoknak, nincs idő halogatásra, a környezetünkért csak együtt tehetünk és holisztikus módon, tehát teljes egészében szemléljük a világot, ne csak az ember szempontjából. / Hidvéghiné dr. Pulay Brigitta, a Teremtésvédelmi Kutatóintézet tudományos munkatársa is a rendezvény vendége volt, a vele készített beszélgetést később olvashatják el. /
A rendezvényen elhangzott számok is kifejezték, mekkora területet ölel fel uniós szinten a fenntarthatóság kérdése, és az előző, 2014–2020ig tartó programozási időszakban mennyi forrás jutott a fejlesztésére. Nagy Balázs közlekedési, környezetei és energiahatékonysági fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkár elmondta, országos szintes összesen 4 milliárd euró fordul az un. KEHOP programokra, melybe az árvízvédelem, a vízközműfejlesztés, ivóvizes beruházások, a hulladékgazdálkodás, a természetvédelmi fejlesztések és az energiahatékonyság-növelés tartozott bele. Ezek a gigaprogramok voltak. A hulladékgazdálkodáshoz kapcsolódóan elmondta, a szelektív rendszerek fejlesztésére 200-220 milliárd forint fordult, amiből beruházásokra és szemléletformáló programokra is jutott, több mint 90 ezer emberhez jutott el a fenntarthatósági üzenet.
Fotók: Gazdag Mihály