NAGYVILÁG
#Peking
#Tiltott Város
A pekingi Tiltott Városban sétált fotósunk
Konkoly-Thege György fotós ezúttal Pekingben kalauzol végig bennünket. Az ő beszámolóját olvashatják.

Ázsiába eljutni az egyik leggazdaságosabb lehetőség, ha az Air China járatait választjuk. Ráadásul ilyenkor gyakran van lehetőség akár egy hosszabb tranzitálásra Pekingben vagy más kínai városokban is. Én Bangkokba repültem Air China-val, útközben egy 15 órás pekingi tranzittal. A gép a Balti államokon és Oroszországon repült át, gondosan elkerülve Ukrajnát.

Az Air China korrekt szolgáltatást ad, az ülések rendben vannak, pontosak, a felszolgált ételek kulináris élményt nem nyújtanak, de nem rosszak. Ingyenes wifi van a gépeken, bár nekem nem nagyon működött.

Körülbelül kilenc órányi repülés után érkeztünk meg Pekingbe (Beijing), ahol a reptéren a továbbutazásra szóló jegy bemutatásával ingyenesen kaphatunk tranzit vízumot. Az ügyintézés azért gyorsnak nem mondható. Az engedélyt viszonylag hamar megadták - meg kell indokolni, miért akar kimenni az ember - de utána a belépés még egy óra. Pénzt váltani szintén nem egyszerű, a 4. szinten van bank, de nagyon sok jutalékot levesznek. Angolul keveset beszélnek, csak helyi bankkártyát fogadnak el. Kalandos itt az utazás.

A reptérről a városba 25 jüan a jegy, de városon belül csak 4 jüan. 1 jüan kb. 65 forint. Metrótérképet nem könnyű szerezni, mert az állomásokon elfogyott. Én végül kaptam egyet, de azzal sem egyszerű. Érdemes alaposan megszervezni, eltervezni az egynapos ittlétet.

A Tienanmen térre bejutni elvileg szintén csak előzetes regisztrációval lehet, de mivel a turisták túlnyomó többsége kínai, a külföldieket végül általában beengedik. Meg lehet nézni Mao Ce-tung mauzóleumát, lehet sétálni a hatalmas téren és hát a méltán legnépszerűbb látnivalót, a Tiltott Várost is meg lehet nézni.

A mauzóleumba való bejutás előtt le kell adni a csomagot - egy olyan megőrzőben, ahol arcszkennerrel záródnak-nyitódnak a szekrények. A kínaiak nagy része egy- egy szál virágot visz a mauzóleumba, amit az előtérben le kell tenni. Ez nem drága, 3 jüan, de az árusok biztos naponta hússzor eladják őket.

Egy átlagos szerdai napon voltam Pekingben, de a Tiltott Városban igy is rengetegen voltak, jórészt kínaiak. Sokan nagyon szépen felöltöztek, és így fotózzák egymást, de szívesen pózolnak a turistáknak is.

A városban vannak boltok, vendéglátóipari egységek. Én egy önkiszolgáló étteremben ettem egy nagyon felejthető húst rizzsel 40 jüanért.

A nagyon szép Tiltott Város palotáiba nem lehet bemenni, csak kívülről lehet megcsodálni őket, ami így is nagy élmény. A jegy főszezonon kívül 40 jüan.

A városon átsétáltam, majd egy busszal és utána egy metróval elértem a rövid városnézésem utolsó állomását, a Mennyei Béke templomát. Egy nagyon nagy parkban van, a belépő 30 jüan. Talán ez volt a legszebb, amit a mostani út során Pekingben láttam.



Metróval és a gyorsvasúttal kb. egy óra alatt értem ki a nem túl utasbarát reptérre. Érdekes volt az itt töltött nap, de nem volt egyszerű bejárni ezt a néhány nevezetességet. Nagyon nagyok a távolságok, mindenhol tömeg van és hát a nyelvi nehézségek áthidalása sem könnyű.

Hosszabb ott tartózkodással kényelmesebben ütemezhető a városnézés, de azért arra biztatok mindenkit, ha lehetősége van, használja ki és akár néhány órára is, de nézzen körül a hatalmas ország fővárosában.