Globalizáció, technikai fejlődés és internet. Leginkább ez a három dolog a ludas abban, hogy egyre több jövevényszó honosodik meg a magyar nyelvben is. Csak éppen néha zavarba jövünk, hogyan is írjuk őket.
A gasztronómia amellett, hogy az egyik legsokszínűbb élvezeti forrás, a kultúra része is, több ezernyi olyan kifejezéssel, melyek helyesírásával jó tisztában lenni. Tegyen próbát, tudja-e, hogyan kell helyesen írni a gasztronómiában használt szavakat.
Sorozatunk befejező részéből megtudhatják, mikor nem adhatnak régi magyar nevet gyermeküknek, mikor fogadható el bejegyzésre a becézett forma és anyakönyvezhető-e egy újszülött földrajzi, család- vagy márkanéven. A különleges esetekben a Magyar Tudományos Akadémia MTA Nyelvtudományi Intézetének szakemberei,az úgynevezett Utónévbizottság nyelvészei döntenek.
Hiába áll több mint 4 ezer nevet tartalmazó lista a szülők rendelkezésére Magyarországon, sokaknak ez sem elég. Mert valami egyedit szeretnének csecsemőjüknek, mondjuk kedvenc virágjukról vagy éppen színészükről neveznék el az újszülöttet.
Minden további nélkül. De nem nálunk, hanem mondjuk Amerikában. Ott bárminek - Traktornak, Unikornisnak vagy Pintyőkének is. Magyarországon kicsit rigorózusabb ennél a szabályozás, legalábbis ha hivatalosan be akarjuk jegyeztetni a nevet.
A magyar nyelvújítás célkitűzése a magyar nyelv megtisztítása volt a jövevényszavaktól és az idegen szavaktól. Ennek jegyében a neológusok különféle módszerekkel alkottak szavakat, amelyek közül sok a mai napig nyelvünkben él. A magyar nyelvi kultúra ápolásáért indított rovatunkat a Magyar Nyelvőr Alapítvány együttműködésével készítjük, a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. támogatásával.