Az Interreg Magyarország-Szlovákia Program határon átnyúló együttműködési projektek támogatására jött létre, ezen keresztül járul hozzá a magyar-szlovák határtérség közös fejlődéséhez. E program keretében nyújtott be sikeres pályázatot a Szent Damján Görögkatolikus Kórház a szlovákiai Királyhelmeci Kórházzal közös partnerségben, zöld infrastruktúra fejlesztése céljából.
A partnerek innovatív megoldásokat kínáló zöld beruházásainak köszönhetően fenntarthatóbb környezet teremthető. A kisvárdai kórház a Zöld infrastruktúra fejlesztése a Szent Damján Görögkatolikus Kórházban című, HUSK/2302/1.2/064 azonosító számú pályázatban a zöld infrastruktúra átfogó és látványos megújulását tűzte ki célul. A tervezéskor fontos szempont volt, hogy akár többféle ökoszisztéma szolgáltatás is biztosítható legyen, elősegítve a környezeti egyensúly megőrzését.
A megvalósítási szakaszban lévő, közel 300 millió forintos költségvetésű projektben megközelítőleg 20 ezer m2-en valósul meg fejlesztés a kórház székhelyén, melynek részeként füvesítés, parkosítás, fásítás történik, kialakításra kerülnek pihenő öblök, akadálymentes gyalogos felületek, egy zöldfal és egy szökőkút is. Esővíz összegyűjtésével működő öntözőrendszer is kiépítésre kerül, a pihenést biztosító területeken pedig többek között madárbarát kert épül, így a betegek, a látogatók és a dolgozók is természetközelibb környezetben tölthetik idejüket. A keresztény értékrendet tükrözve 8 db stáció segítheti a lelki elmélyülést. A beteg gyermekek kikapcsolódását szolgáló Noé bárkája tematikájú modern, fa játszótéri elemmel is bővül a környezet, a feltöltődést pedig tanösvényi táblák, kerti padok és asztalok kihelyezése is segíti a közösségi terekben. A méh-és bogárpopuláció támogatására méhlegelőt, méhgarázst és bogártanyát alakítanak ki. A kivitelezési munkálatok szeptember végén elkezdődtek, melyek időtartama kedvező időjárási körülmények esetén közel egy évre tehető.
A projekt fő célja a környezeti helyreállítás és megújulás, ezáltal a lakosság mentális és fizikai jólétének, egészségének, és a dolgozók munkakörnyezetének javítása is egyben.
A fejlesztés az Európai Regionális Fejlesztési Alapból, továbbá hazai társfinanszírozásból és az intézmény saját erőforrásából valósul meg. Az európai uniós támogatás összege 601.088 euro.
A projekt kezdete 2024. június 1., tervezett befejezése 2026. május 31.