A bírósági tárgyaláson részletezett bizonyítékok szerint a család Tiszarádon, a Széchenyi utca 103. szám alatti ingatlanban élt felfoghatatlan körülmények között. A felújításra szoruló, hiányos tetőszerkezetű, egyetlen szoba-konyhás házban sem víz, sem gáz nem volt bevezetve, az áramellátást pedig csupán egy kártyás villanyóra biztosította. Az udvart építési törmelék, szemét és fémlemezek borították, sőt, napokig egy elhullott állat teteme is ott hevert a gazban.
A gyermekek – K. P. T., K. J. Gy., K. J. F., R. M. M. és a néhai B. R. K. – folyamatosan éheztek és elhanyagoltan éltek. "A gyerekek rendszeresen átjöttek hozzánk a kapuba, és ennivalót kértek, mert az anyjuk nem adott nekik semmit, nem volt otthon" – idézte fel korábban az egyik tiszarádi szomszéd. A kiskorúak koszos, az évszaknak nem megfelelő ruhákban, sokszor mezítláb kószáltak az utcákon, miközben a testüket rühösség és tetvesség borította.
A helyzet a korábban rendet tartó édesapa, Kanalas János 2024. januári halála után mérgesedett el végleg. K. B. M. ekkor új párkapcsolatot létesített Nagy Gergellyel, és a gyerekek nevelése helyett rendszeresen különféle nyugtatókat és pszichoaktív szereket fogyasztott. A bódult állapotban lévő anya teljesen kivonult a kicsik életéből, olyannyira, hogy a segélycsomagok érkezésekor azt sem tudta megmondani, melyik gyermeke hányadik osztályos tanuló.
A bíróság által ismertetett iskolai adatok döbbenetes mulasztásokról tanúskodnak: a 2023/2024-es tanévben K. J. F. 399 óra, a néhai B. R. K. 499 óra, míg R. M. M. 374 óra igazolatlan hiányzást halmozott fel. A gyerekek teljesen lemaradtak a tanulásban, a szülői értekezletekre az anya soha nem ment el, az óvodáskorú kicsiket pedig sokszor a legidősebb nővérük, B. R. K. kísérte el, ha egyáltalán eljutottak az intézménybe.

A legsúlyosabb mulasztássorozat 2024 szeptemberében érte el a csúcspontját. Szeptember 19-én a 11 éves B. R. K. otthonában egy szögbe lépett, ám az édesanyja orvosi ellátásról nem gondoskodott. Másnap, szeptember 20-án K. B. M. olyan súlyos bódult állapotban volt, hogy kommunikálni sem lehetett vele, majd magára hagyta a gyermekeket.
A rendőrség az éjszaka folyamán a tiszarádi Gyalogakác kávézóban találta meg az anyát, aki kijelentette a hatóságoknak: nem megy haza a gyerekeihez. Emiatt a kicsik felügyeletét a nagymama, Balogh Imréné vette át, aki azonnal orvoshoz vitte a kislányt, akinek a lábán a sebet fel kellett nyitni, mert az teljesen elfertőződött. Mivel a nagymama nem tudta elkísérni a gyermeket a kórházba, a kislány az anya házában tartózkodó B. D.-vel utazott el. Ez a végzetes döntés vezetett a Sóstói-erdőben történt tragédiához, ahol a férfi másnap brutálisan megfojtotta a gyermeket.
A Nyíregyházi Járásbíróság a mai napon bűnösnek mondta ki K. B. M.-et ötrendbeli kiskorú veszélyeztetésének bűntettében. A bíróság három év szabadságvesztésre (melynek végrehajtási fokozata börtön) és három év közügyektől való eltiltásra ítélte a nőt, valamint kötelezte 146 535 forint bűnügyi költség megfizetésére. Ezen felül a bíróság végleges hatállyal eltiltotta minden olyan foglalkozástól vagy tevékenységtől, amelynek keretében 18 év alatti személy nevelését, felügyeletét vagy gondozását végezné.
A bíró az indoklásban kiemelte, hogy a vádlott a gyermekek testi, értelmi és érzelmi fejlődését is súlyosan veszélyeztette. Bár az utolsó szó jogán a nő sírva kért elnézést, és elismerte, hogy "talán jobban oda kellett volna figyelnie a gyermekeire", a hosszú időn át tartó, öt védtelen gyermekre kiterjedő elhanyagolás nem maradhatott letöltendő büntetés nélkül. A szakértői vélemények szerint a megmaradt négy gyermek lelkileg súlyosan traumatizálódott, őket a gyámhatóság már korábban kiemelte a családból.