AKTUÁLIS
#Tisza
#Vásárosnamény
Pénteken tetőzik a Tisza Vásárosnaménynál - videó
Folytatódik a Tisza vízszintjének emelkedése, a tetőzés pénteken várható 740 centiméteres magassággal, ami elmarad a tavalyi árhullám legmagasabb értékétől.

A Tisza legfelső szakaszán újabb jelentős áradás indul, lejjebb pedig folytatódik a vízszintek emelkedése. Ezek hatására a folyó Tiszalökig tartó szakaszán az I. készültségi szintet meghaladó tetőzések valószínűsíthetőek. Lejjebb Kisköréig az I. fokú szintet megközelítő, vagy azt kismértékben meghaladó vízállás várható. Vásárosnamény térségében viszont akár a III. fokú készültséget szükségessé tevő vízszint is lehet.

A Tisza mellékfolyói közül a Túron az I. fokot kissé meghaladó, a Körösök vízrendszerén pedig azt megközelítő vízállás a valószínű.

Az elmúlt 24 órában a Tisza vízgyűjtő felső, határainkon túli területein újra jelentős, az előrejelzésekben szereplő értékeknél jóval nagyobb mennyiségű csapadék hullott.

Az áradással egy időben a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság jelezte, hogy a Tiszán és a Szamoson nagy mennyiségű kommunális hulladék érkezett a felsőbb, külföldi szelvényekről.

A Tisza medrének teljes szélességében érkező úszó hulladékot Aranyosapátinál néhány napos, míg Vásárosnaménynál tíz napos időtartamban részleges mederelzárással távolították el a nyíregyházi vízügyesek.

A szakemberek kedd reggelig 911 köbméter vegyes hulladéktól tisztították meg a Tiszát.

Denisz Smihal ukrán miniszterelnök szerdán válságosnak, a 2008. évinél is súlyosabbnak nevezte az ország nyugati részében súlyos pusztításokat végző és halálos áldozatokat is követelő áradásokat.

A kormányfő szerdán az UNIAN ukrán hírügynökség jelentése szerint körberepülte több kormányzati tisztségviselővel, köztük Arszen Avakov belügyminiszterrel az áradásoktól sújtott területeket. Az árvizek főként négy megyét érintenek, a legsúlyosabb a helyzet Ivano-Frankivszkban, továbbá Lviv, Csernyivci és Kárpátalja megyékben.

Smihal közölte, hogy a heves esőzések miatt a folyók kiléptek medrükből, és ennek következtében a víz elöntött egy kórházat az Ivano-Frankivszk megyében lévő Halics városában, ahol koronavírusos betegeket is kezelnek. Szavai szerint megkezdték az intézményben lévők evakuálását.

A belügyminiszter saját jelentésében arról számolt be, hogy Ivano-Frankivszk egyes részeiben, a havi átlag 70 százalékának megfelelő csapadék esett az elmúlt két napban. Védőgátakban, hidakban és utakban okozott súlyos károkat a térségben a viharos széllökésekkel kísért eső. Ivano-Frankivszk megyében több mint 200 települést árasztott el a víz, 29-et vágott el a külvilágtól. Három ember vesztette életét, egyet eltűntnek nyilvánítottak.

Három régióban, Ivano-Frankivszk, Lviv és Csernyivci megyében együtt 429,7 kilométernyi útszakaszt és 130 hidat tett tönkre az áradás, továbbá 34 település közlekedési összeköttetése szakadt meg. Szavai szerint már előkészítettek egy helikoptert, amely várhatóan a délutáni órákban élelmiszert visz a külvilágtól elvágott településekre.

A mukachevo.net kárpátaljai hírportál fotókat közölt a Munkácsot az Ivano-Frankivszk megyében lévő Rohatinnal összekötő autópályán keletkezett károkról. Az egyik felvételen Kőrösmező településnél egy több méteres beomlás látható az útburkolaton.