Koszorúzással indult az ünnepi megemlékezés
A Vármegye Napja alkalmából szervezett ünnepségsorozat már a kora délelőtti órákban, méltóságteljes keretek között kezdetét vette. Az emlékezők az ünnepséget megelőzően, délelőtt 10 órakor Szabolcs községben, a Szent László szobornál hajtottak fejet és helyeztek el koszorúkat az államalapító uralkodó emléke előtt.
Ezt követően a rendezvény áthelyeződött Vásárosnaményba, ahol 14 órai kezdettel a Balázs József Városi Könyvtár és Művelődési Központ adott otthont a hivatalos programnak. A megjelent vendégeket elsőként Filep Sándor, Vásárosnamény város polgármestere, valamint dr. Tilki Attila országgyűlési képviselő köszöntötte. Az ünnepi beszédet Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Közgyűlés elnöke tartotta meg.
Rangos díjak a vármegye büszkeségeinek
A rendezvény fénypontjaként Seszták Oszkár elnök úr adta át a vármegyei kitüntető díjakat, melyeket a közgyűlés a 6/2023. (II.24.) önkormányzati rendeletben foglaltak alapján ítélt oda a jelölteknek. A határozat értelmében a legmagasabb elismerésekkel köszönték meg a vármegye fejlődéséért és hírnevének gyarapításáért végzett áldozatos munkát.
A vármegye fejlődésének elősegítése érdekében kifejtett tevékenysége elismeréseként „Pro Comitatu” kitüntető díjat vehetett át Dr. Halmos Tamás ügyvéd, valamint Dr. Kánya Zoltán György r. ezredes, vármegyei bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettes.
Óriási taps fogadta a „Kozma Pál” kitüntető díj átadását is, amelyet „a vármegyéből elszármazottként kifejtett országos jelentőségű, kimagasló tevékenysége elismeréseként” Kapu Tibor kutatóűrhajós érdemelt ki.
A határon túl élő magyarság érdekében kifejtett kiemelkedő tevékenységükért ketten is átvehették a „Gaál Lajos” kitüntető díjat: Pataki Csaba, a Szatmár Megye Tanács elnöke, valamint Dr. Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere.
A vármegyei közgyűlés döntése alapján további szakterületek kiválóságai is elismerésben részesültek:
"Lónyay Menyhért" kitüntető díj a gazdasági élet fejlesztéséért: Dr. Szabó László jogász, építészmérnök.
„Westsik Vilmos” kitüntető díj az agrár- és környezetgazdálkodás fejlesztéséért: Páll Péter, a Vármegyei Kormányhivatal növényegészségügyi osztályvezetője.
„Kiss Áron” kitüntető díj az oktatás-nevelés területén végzett munkáért: Csabai László író, költő, történelem-német szakos tanár, könyvtáros.
,,Kölcsey Ferenc” kitüntető díj a kulturális életben nyújtott teljesítményért: Buji Ferenc író.
„Kállay András” kitüntető díj a közigazgatásban kifejtett eredményes tevékenységért: Belicza László polgármester , valamint Potosné Dr. Kovács Zsuzsanna nyugalmazott aljegyző.
„Korányi Frigyes” kitüntető díj a vármegye egészségügyéért: Dr. Farszki Éva osztályvezető főorvos és Dr. Petlyánszki Gábor Tibor orvos.
„Újlaky István” kitüntető díj a gyermekvédelem és a szociális ellátás területén végzett munkáért: Czinkóné Ling Mária, a Vármegyei Kormányhivatal gyámügyi osztályvezetője és Szécsi Bálint intézményvezető.
„Kovács József” kitüntető díj a vármegye sportéletéért: Antal Dávid úszó.
„Szentpétery Zsigmond” kitüntető díj a civil szervezetek hatékony működésének elősegítéséért: A Honvédsuli Egyesület.
’Ratkó-díj’ a magyarság sorskérdései iránti elhivatottságot kifejező irodalmi tevékenységért: Korpa Tamás író.
Hagyományőrző dallamok és dinamikus táncok zárták az ünnepet
Az elismerések ünnepélyes átadása után a kultúráé és a hagyományőrzésé volt a főszerep a vásárosnaményi színpadon. Az ünnepi műsor keretében a Vásárosnaményi Eötvös József Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola 8. osztályos néptáncosai léptek a közönség elé. A fiatal tehetségek lenyűgöző és magukkal ragadó előadásukban bukovini és gömöri táncokat mutattak be, amellyel hatalmas sikert arattak, méltó zárást biztosítva a vármegye legfontosabb ünnepének.