KULTÚRA
Példaképek a színpadon: Kutatóűrhajós és vármegyei kiválóságok kaptak rangos kitüntetést Vásárosnaményban
Büszkeség, méltó elismerések és felemelő pillanatok: 2026. május 20-án üvvöltött a taps Vásárosnaményban, ahol a Vármegye Napja alkalmából gyűlt össze Szabolcs-Szatmár-Bereg színe-java. A Balázs József Városi Könyvtár és Művelődési Központban megrendezett ünnepségen adták át azokat a kitüntető díjakat, amelyekről a Vármegyei Közgyűlés korábban, április 29-én hozott határozatot Nyíregyházán. Az eseményen a térség legkiválóbb szakembereit, művészeit és közéleti szereplőit részesítették elismerésbe

Koszorúzással indult az ünnepi megemlékezés

A Vármegye Napja alkalmából szervezett ünnepségsorozat már a kora délelőtti órákban, méltóságteljes keretek között kezdetét vette. Az emlékezők az ünnepséget megelőzően, délelőtt 10 órakor Szabolcs községben, a Szent László szobornál hajtottak fejet és helyeztek el koszorúkat az államalapító uralkodó emléke előtt.

Ezt követően a rendezvény áthelyeződött Vásárosnaményba, ahol 14 órai kezdettel a Balázs József Városi Könyvtár és Művelődési Központ adott otthont a hivatalos programnak. A megjelent vendégeket elsőként Filep Sándor, Vásárosnamény város polgármestere, valamint dr. Tilki Attila országgyűlési képviselő köszöntötte. Az ünnepi beszédet Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Közgyűlés elnöke tartotta meg.


Rangos díjak a vármegye büszkeségeinek

A rendezvény fénypontjaként Seszták Oszkár elnök úr adta át a vármegyei kitüntető díjakat, melyeket a közgyűlés a 6/2023. (II.24.) önkormányzati rendeletben foglaltak alapján ítélt oda a jelölteknek. A határozat értelmében a legmagasabb elismerésekkel köszönték meg a vármegye fejlődéséért és hírnevének gyarapításáért végzett áldozatos munkát.

A vármegye fejlődésének elősegítése érdekében kifejtett tevékenysége elismeréseként „Pro Comitatu” kitüntető díjat vehetett át Dr. Halmos Tamás ügyvéd, valamint Dr. Kánya Zoltán György r. ezredes, vármegyei bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettes.

Óriási taps fogadta a „Kozma Pál” kitüntető díj átadását is, amelyet „a vármegyéből elszármazottként kifejtett országos jelentőségű, kimagasló tevékenysége elismeréseként” Kapu Tibor kutatóűrhajós érdemelt ki.

A határon túl élő magyarság érdekében kifejtett kiemelkedő tevékenységükért ketten is átvehették a „Gaál Lajos” kitüntető díjat: Pataki Csaba, a Szatmár Megye Tanács elnöke, valamint Dr. Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere.

A vármegyei közgyűlés döntése alapján további szakterületek kiválóságai is elismerésben részesültek:

"Lónyay Menyhért" kitüntető díj a gazdasági élet fejlesztéséért: Dr. Szabó László jogász, építészmérnök.

„Westsik Vilmos” kitüntető díj az agrár- és környezetgazdálkodás fejlesztéséért: Páll Péter, a Vármegyei Kormányhivatal növényegészségügyi osztályvezetője.

„Kiss Áron” kitüntető díj az oktatás-nevelés területén végzett munkáért: Csabai László író, költő, történelem-német szakos tanár, könyvtáros.

,,Kölcsey Ferenc” kitüntető díj a kulturális életben nyújtott teljesítményért: Buji Ferenc író.

„Kállay András” kitüntető díj a közigazgatásban kifejtett eredményes tevékenységért: Belicza László polgármester , valamint Potosné Dr. Kovács Zsuzsanna nyugalmazott aljegyző.

„Korányi Frigyes” kitüntető díj a vármegye egészségügyéért: Dr. Farszki Éva osztályvezető főorvos és Dr. Petlyánszki Gábor Tibor orvos.

„Újlaky István” kitüntető díj a gyermekvédelem és a szociális ellátás területén végzett munkáért: Czinkóné Ling Mária, a Vármegyei Kormányhivatal gyámügyi osztályvezetője és Szécsi Bálint intézményvezető.

„Kovács József” kitüntető díj a vármegye sportéletéért: Antal Dávid úszó.

„Szentpétery Zsigmond” kitüntető díj a civil szervezetek hatékony működésének elősegítéséért: A Honvédsuli Egyesület.

’Ratkó-díj’ a magyarság sorskérdései iránti elhivatottságot kifejező irodalmi tevékenységért: Korpa Tamás író.

Hagyományőrző dallamok és dinamikus táncok zárták az ünnepet

Az elismerések ünnepélyes átadása után a kultúráé és a hagyományőrzésé volt a főszerep a vásárosnaményi színpadon. Az ünnepi műsor keretében a Vásárosnaményi Eötvös József Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola 8. osztályos néptáncosai léptek a közönség elé. A fiatal tehetségek lenyűgöző és magukkal ragadó előadásukban bukovini és gömöri táncokat mutattak be, amellyel hatalmas sikert arattak, méltó zárást biztosítva a vármegye legfontosabb ünnepének.






https://www.kreasiukasah.co.id/booth-container/jutawan288.web.id
https://www.altearah.com/fr/magasins