A Hierotheosz Egyesület által működtetett Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ vezetője elmondta, hogy rendkívül sikeresen pályáztak a vármegyei civil szervezetek 2023-ban. Kiss András reményét fejezte ki, hogy az újonnan megnyíló pályázatokat is sikeresen veszik vármegyénk civiljei.
Megyénkben a 2023-as adatok szerint 2530 aktív civil szervezet működik, így nem csoda, hogy zsúfolásig megtelt a rendezvénynek helyt adó konferenciaterem. Az érdeklődőket országgyűlési képviselők köszöntötték. Szabó Tünde (Fidesz) országgyűlési képviselő kiemelte, hogy nagyon fontosak a civil mozgalmak, fontos a tevékenységük, hiszen összetartozást és cselekvőképességet erősítenek, csatornákat nyitnak. A legjobb célokra kell felhasználni ezeket, ami élmény is. A Nemzeti Együttműködési Alap ismert kiemelt célja, hogy segítse a magyarországi civil szervezeteket, a civil társadalom elismert tevékenységét, a civil szervezetek társadalmi szerepvállalását - mondta Szabó Tünde.
A NEA emellett 2020 óta a falusi, 2021 óta a városi civil alap működését tudja segíteni. A civil szervezetek folyamatosan támogatják az embereket, közösségeket szerveznek, élményeket és segítséget is adnak. Döbbenetes, hogy vármegyénkben nemcsak a civil szervezetek száma növekszik, hanem az aktivitása is. 19 vármegyéből mi már a másodikok vagyunk. Nyíregyházán is nagyon sok lelkes segítő van, aki nagyon sokat tesz a városért - fogalmazott az országgyűlési képviselő.
Vinnai Győző (Fidesz) országgyűlési képviselő beszédében úgy fogalmazott, hogy fontos az információ áramlás, hogy mindig első kézből kapjuk az információkat. A civil szervezetek kreatívak, hatékonyan, olcsón oldanak meg feladatokat és az önkormányzatokkal is kapcsolatban vannak, és akár önkormányzati feladatokat is átvállalnak. Éppen ezért azt gondolom, hogy egy ilyen nap fontos, és az is lényeges, hogy mindig megfelelő források álljanak rendelkezésre - fogalmazott a politikus.Szalay-Bobrovniczky Vince a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára elmondta, hogy vármegyénk a legerősebbek között van az elnyert támogatásokban. Ami a civil bevételeket illeti, 2024-ben Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye több, mint 884 millió forintot nyert el. Ez picivel marad el Bács-Kiskun megyétől. A pályázat eredményessége azt jelenti, hogy mennyi volt érvényes és mennyi nem - ami 71,2% a vármegye tekintetében. Ez átlag feletti, mert az átlag az olyan 66-67% körül van. Első helyezett itt Győr-Moson-Sopron 75,1%-kal. Aktivitás terén Szabolcs 32,7%-kal országos második - hangzott el a rendezvényen.
Szalay-Bobrovniczky Vince elmondta, hogy a civil szervezetek december 12-ig nyújthatják be pályázataikat és az igényelhető összeg legfeljebb 4,5 millió forint. Hozzátette, a támogatásra azok a szervezetek pályázhatnak, amelyeknek az éves bevétele nem haladja meg a 75 millió forintot. Felhívta a figyelmet arra is, hogy csütörtökön meghirdették a Nemzeti Együttműködési Alap másik pályázatát, az úgynevezett egyszerűsített pályázatot is, amelyre december 13-ig pályázhatnak a civil szervezetek. Ennél a pályázatnál az igényelhető támogatás legfeljebb 400 ezer forint, az éves bevételi értékhatár 7 millió forint.
Szalay-Bobrovniczky Vince tájékoztatása szerint a részletes pályázati kiírás a civil információs portálon, azaz a civil.info.hu oldalon, valamint a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. honlapján, a bgazrt.hu oldalon is elérhető. Lakatosné Kiss Edit pályázati referens elmondta, hogy módosították az egyszerűsített elszámolási lehetőséget, azt mostantól azok a pályázók is alkalmazhatják, amelyek legfeljebb 3 millió forintos támogatást nyertek el. Miután a NEA 2025. évi pályázatainak összeghatára maximum 4,5 millió forint lehet, így gyakorlatilag minden pályázó élhet az egyszerűsített elszámolással – hangsúlyozta. Közölte, hogy megjelent a civil kézikönyv új kiadása, amelyet az országjárás vármegyei helyszínein vehetnek át az érdeklődők, illetve elektronikus úton letölthető a civil.info.hu oldalról is.
A KSH-adatok szerint 2022-ben 513 milliárd forint volt a civil szektorba áramló állami támogatások összege, ez azt jelenti, hogy a 2010-es 144 milliárd forinthoz képest több mint 3,5-szeresére nőtt. Fontos hangsúlyozni, hogy az egyesületek, alapítványok a NEA pályázatain nemcsak szakmai programjaik, hanem működési költségeik támogatására is pályázhatnak, ez lehetőséget nyújt a rezsiköltségének elszámolására is.
A pályázati kiírás és a kapcsolódó dokumentumok letölthetőek a https://bgazrt.hu/uj-felhivasok-a-nemzeti-egyuttmu... oldalon.