Tiszalök városában közel 5 600 ember éli mindennapjait. Itt található a Tiszalöki Vízerőmű és egy modern börtön. Sajnos 2009. április 22-én egy rasszista gyilkosságsorozat egyik gyilkosságának helyszíne volt a település, a Nefelejcs utcában aznap este az éppen munkába tartó 54 éves Kóka Jenőt agyonlőtték.
2022-ben a lakosság 7,8 százaléka vallotta magát cigánynak. A munkalehetőség csekély, nagyon sokan a közmunkaprogramban tudtak elhelyezkedni. János a gyenge fizikuma és szellemi képességei miatt szinte kizárólag ebben a programban tudott munkát vállalni.
Tibi, a harmincas éveiben járó helyi férfi 2017-ben eladott a későbbi sértettnek, Jánosnak egy telefont, amit ő nem tudott kifizetni, ezért a vádlott megkérte arra, hogy cserébe segítsen neki a lovai ellátásában, illetve az udvari munkák elvégzésében. Mivel a sértett a következő hónapban sem tudott fizetni, a munkaadója - a tartozás fejében - a közmunkából származó teljes munkabérét elvette tőle.
János egy ördögi körbe került, nem volt menekvése Tibitől, így kiszolgáltatott helyzetbe került, melyet a vádlott hat éven keresztül kihasznált. Nem csak dolgoztatta az ingatlanján fizetés nélkül a férfit, hanem az évek során több mint 3 millió forint munkabérét is elvette tőle, és magára költötte.
János minden nap többször megjelent a vádlott lakásánál, ahol a lovakat ellátta, és az egyéb udvari munkákat is elvégezte. Ezért csupán egy tányér ételt kapott esténként. Fűtési szezonban az is a feladata volt, hogy gondoskodjon a kazán felfűtéséről, ilyenkor a kazánházban aludt. Ha a rábízott feladatokat nem megfelelően végezte el, a vádlott puszta kézzel, olykor karóval is bántalmazta.
János az erőltetett munkavégzéstől, és az elégtelen táplálkozástól legyengült, gyakran a munkatársaitól kapott maradék élelmiszeren élt.
János egy nap teljesen véletlenül találkozott a testvérével és neki panaszolta el, hogy milyen ördögi csapdába került. Ekkor tette meg a feljelentést és így indult el a nyomozás.
Tibi zsarolás bűntette miatt van letartóztatásban - mondja az időközben a házhoz érkező apja és egyből leszögezi, hogy a vádból semmi nem igaz. Azt nem is János írta, sőt, egyenesen gyalázatosnak nevezett több embert is, akik ebben részt vettek.
Majd nem kis meglepetésünkre a férfi beinvitált az udvarra és hangosan kiabált Jánosnak: "Gyere ide, te mondd el, hogy ebből semmi nem igaz!"
Kisvártatva a porta hátsó részéből, onnan, ahol az állatok voltak, előjön egy vékony, alig 160 centis megtört, koszos, szakadt ruházatú középkorú férfi. Ő János, a sértett.
A vézna férfi mindent tagad, elmondja, hogy őt soha nem bántotta Tibi - mintegy hatalmas jótevőként leírva dicséri a férfi emberséges bánásmódját. Persze Tibi apja is ott van és ismételgeti a hallani kívánt mondatokat, mintegy János szájába adva.
Arra a kérdésre, hogy akkor miért született feljelentés, János azt mondta, hogy az koholt, nem is ő írta meg, hanem a hivatalban írták meg és a kezébe nyomták. János azt is állítja, hogy el sem olvasta, csak bevitte a rendőrségre a papírt.
A miértekre nem kaptunk választ, de érezhető volt, hogy János függőségi viszonyban van a mellette álló Tibor apjával. A most is kiszolgáltatott helyzetben lévő János egyik csapdából a másikba sodródott. Ha nem kap igazi segítséget, nincs számára menekvés, hisz a hitegetéssel, törődés ígéretével csapdába csalták. János vesszőfutása immáron 10 éve tart és a kelepce egyre csak szorul, míg végül teljesen hatalmába kerítette a B. család, akik magukat megmentőként aposztrofálják.
A feljelentést hiába vonta vissza János, állítása szerint kétszer is - tudni kell, hogy a kényszermunka közvádas bűnügy és több év fegyház lehet a büntetése Tibornak.