Kocsis Fülöp érsek-metropolita köszöntőjében kitért arra, hogy 2017-ben és 2018 nyarán is járt Szíriában. Szerinte a média sajnos sok esetben nem megfelelően, illetve tényeket elhallgatva tájékoztatja a közvéleményt például a szíriai háborúról vagy a Magyarország által tett ottani erőfeszítésekről. Kocsis Fülöp úgy fogalmazott: egyedülálló, hogy a magyar kormány olyan szervezetet hozott létre, amely kifejezetten az üldözött keresztényeket segíti. Az érsek-metropolita felhívta a figyelmet, hogy az előadáson elhangzottak feladatot is rónak a jelenlevőkre: „Szembesülni kell azzal, hogy mi mit tehetünk és mit tettünk eddig és ennek a hírét is vinnünk kell. Amennyire tudjuk ismerjük fel a hírek mögötti valóságot.”
Nem csak keresztényeknek segít
A Hungary Helps nem kizárólagosan a keresztényeket támogatja, hiszen vallási és etnikai hovatartozástól függetlenül segít más, a fejlődő világban, illetve a válságövezetekben élő rászoruló közösségeket is – emelte ki Azbej Tristan. Az államtitkár példaként említette előadásban az iraki Erbült, ahol a Káld Katolikus Egyház által működtetett Szent József klinika gyógyszer-ellátását biztosítja a magyar kormány. Ebben a klinikában a keresztények után a második legnagyobb ellátott csoport a konzervatív muszlim nőké, akik szülészeti, nőgyógyászati kezelésekre járnak oda. Magyarázatként az államtitkár azt mondta: „mert jobban megbíznak a katolikus orvosokban és nővérekben, mint a muszlimokban.”
Nyitott kórházak
A szíriai háború több mint félmillió civil áldozatot követelt, több mint másfél millióan sebesültek meg, minden harmadik iskolát leromboltak és a kórházak, egészségügyi központok több mint a fele elpusztult vagy használhatatlanná vált. Az „ellátás hiánya miatt több ember hal meg, mint amennyit meggyilkolnak a háborúban” - tette hozzá Azbej Tristan.
Magyarország elkötelezett a Közel-Keleten szükséget szenvedő közösségek és családok megsegítésében, a háború okozta humanitárius katasztrófa enyhítésében a szolidaritás jegyében. A Hungary Helps program keretében 505 millió forint támogatást nyújt a "Nyitott Kórházak" elnevezésű szíriai humanitárius kezdeményezést megvalósító olasz AVSI Alapítványnak az aleppói Szent Lajos Kórház, a damaszkuszi Francia Kórház és a szintén a szír fővárosban lévő Olasz Kórház egyéves működésének biztosítására.
Az államtitkár a hazai kritikákra reagálva azt mondta, hogy ez az összeg a vidéki kórházaink fejlesztésére fordított összeg egy ezrelékét sem éri el. Szíriában viszont közösségeket, életeket ment meg és megelőzi a migrációt.
Hungary Helps - Az összmagyarság nemzeti küldetése ez a program
A kormány célja, hogy "ne a bajt hozzuk Európába, hanem a segítséget vigyük oda, ahol a baj van". Ezért hozták létre a Hungary Helps Programot 2017-ben, ezen keresztül segítenek üldözött keresztény közösségeket Irakban, Jordániában, Libanonban, Szíriában, Egyiptomban és Nigériában is. Kitért arra, hogy csak Szíriában öt iskola működését támogatják. A Hungary Helps program egybefoglalja Magyarország összes nemzetközi humanitárius és fejlesztési tevékenységét.
Utat mutat Magyarország
A Donald Trump vezette amerikai kormány is kifejezte érdeklődését és elismerését a program iránt. Mike Pence alelnök kifejezetten szívén viseli az ügyet, a magyarok eddig is sok konkrét tapasztalattal, kapcsolatrendszerrel segítették az amerikaiakat. Ennek eredménye, hogy 2018 decemberében az üldözött keresztények védelméről és megsegítéséről írt alá kormányzati együttműködési megállapodást Washingtonban Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségével (USAID). Az egyezmény komoly diplomáciai siker, amely a Hungary Helps (Magyarország segít) néven ismertté vált kormányprogram sikerét mutatja.
A magyar modell mintájára hozott létre a Szlovák Nemzeti Tanács Emberi Jogi és Kisebbségi Bizottsága is egy szakértőkből álló tanácsadó szervet a vallásuk miatt üldözöttek, köztük az üldözött keresztények védelmére.
Közösen a lengyelekkel
Magyarország a háborús konfliktusok sújtotta térségben több ezer családon segített eddig, iskolát, kórházat, templomot épített, nemrégiben pedig a magyar kormány arról döntött, hogy 212 millió forinttal támogat egy új ortodox árvaházat Szíriában. Az árvaház támogatása közös magyar–lengyel program, a varsói kormány ugyanekkora összeggel járul hozzá az építkezéshez.
A projekt keretében számos külföldi diplomáciai utazásra és találkozóra került sor, amelyek alapul szolgáltak a program munkájának bemutatásához, a tájékoztatáshoz a szükséget szenvedők helyzetéről, valamint a különféle támogatási megállapodások létrejöttéhez is.
A Hungary Helps üldözött keresztények megsegítéséért alprogramja az elmúlt két évben alig több mint 7 milliárd forintot adományozott, mely összegből több mint 200 millió forint magánadomány volt. Az Iraki Kurdisztánban a Magyar Katolikus Egyház gyűjtéséből és a magyar állam támogatásból épült fel egy iskola menekült gyermekek számára.
Kiss András, a Hierotheosz Egyesület elnöke elmondta: fontosnak tartották, hogy a keresztényüldözésről beszéljenek egy előadás keretében Máriapócson. A meghívott előadók személyes tapasztalataik alapján mondták el az ott át- és megélt eseményeket. Kocsis Fülöp érsek-metropolita és Azbej Tristan államtitkár is megjárta azt a vidéket, ahol „ma kereszténynek lenni az élet kockáztatását is jelenti.”
Az előadáson ott volt a térség országgyűlési képviselője, dr. Simon Miklós, aki zárszóként köszönetét fejezte ki Hungary Helps programban elért eredményekért, valamint Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat elnöke Máriapócs polgármestere, Papp Bertalan is.
- FrissMédia -