NAGYVILÁG
Belföld
Különleges osztály indul Sárospatakon a messziről jött magyaroknak
Diaszpórában élő magyar származású, magyar gyökerekkel rendelkező 14-15 éves diákok számára angol-magyar két tanítási nyelvű 5 évfolyamos gimnáziumi képzést indít a nagy múltú sárospataki református gimnázium. A kezdeményezésről, a határidőkről és a feltételekről Budapesten számoltak be újságíróknak.

A Dél-Amerika déli végét jelentő Tűzföldtől Új-Zélandig az egész világról várják a magyar gyerekeket Sárospatakra. A Református Kollégium Gimnáziuma 490. tanévétől magyar gyökerekkel rendelkező 14-15 éves gyerekeknek indít 5 évfolyamos gimnáziumi képzést, kötelező diákotthoni bentlakással. Az ötödik év végén választásuk szerint magyar vagy nemzetközi érettségit tehetnek a diákok.


A kezdeményezés támogatója a a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága. Mint Szilágyi Péter nemzetpolitikáért felelős miniszteri biztos elmondta: a történet szervesen illeszkedik tevékenységükbe. Már eddig is programok egész sorát indították el a diaszpóra fiataljainak a Kőrösi Csoma Sándor programtól kezdve az évente ezer gyereket megmozgató diaszpóra-táborokon keresztül a különböző pályázatokig. Nem a közös állam tartja meg a magyarságot, hanem az összetartozás érzése - fogalmazott. A fókusz az utóbbi időben a fiatalokon van, hisz kiöregedett egy olyan generáció, amelyik élénken tartotta a kapcsolatot az anyaországgal. Az idősek már hátrébb léptek, a helyük a fiatalokra vár. Főként azokra, akik már most is részesei a különböző kezdeményezéseknek: hétvégi magyar iskolába járnak, cserkészek, néptáncosok vagy hitéleti tevékenységet végeznek a külföldi magyar közösségekben.

A diaszpóra-osztály gondolatával maga a Sárospataki Református Kollégium Gimnáziuma kereste meg az államtitkárságot a nemzeti összetartozás évében. Mint Nagy-Baló Csaba iskolaigazgató elmondta: két meghatározó alapja van náluk az oktatásnak immár csaknem fél évezrede - a hagyomány és az innováció. Az iskola legfényesebb fejezetei mindig azokhoz az időkhöz köthetők, amikor ez a kettő kéz a kézben járt egymással. Lórántffy Zsuzsanna reformjai, a 17. század első fele óta a peregrinus diákjaik járták a világot és tudással, tapasztalatokkal tértek haza. Most csavarnak ezen egyet: ha nem tud minden sárospataki diák külföldre menni, akkor a külföldi magyar diákokat hozzák el hozzájuk.


Egyelőre 34-et, ennyien nyerhetnek felvételt az első, 2020-21-es tanévre. Erről már Búzásné Nagy Gabriella igazgatóhelyettes beszélt. Elmondta, hogy március 15-ig várják a jelentkezéseket magyar vagy angol nyelvű jelentkezői, valamint szülői motivációs levéllel, a 7. év végi és 8. félévi bizonyítvány másolatával, lelkészi / vasárnapi iskolai / magyar közösségi ajánlólevéllel, adatkezelési hozzájárulással. Március 15 és április 30 között tartják a szóbeli vizsgákat skype-on, itt a személyiség, a magyar és angol nyelvtudás, az érdeklődési kör a döntő. A felvételről május 15-ig döntenek.


Sárospatakon már nagyon várják a messziről érkező új diákokat. Patrónus keresztszülői hálózat épül, hogy magyar családhoz is tartozhassanak majd ezek a fiatalok - mondta el az igazgatóhelyettes. Hétvégenként pedig szakkollégiumokat szerveznek nekik, kirándulni viszik őket, hogy megismerhessék a kis és a nagy Magyarországot, körbeviszik őket, hogy élővé tegyék számukra a magyar kultúrát. Egy év nyelvi előkészítő után a 10. évfolyam végére egy szintre kívánják hozni az anyaországi és a diaszpórából érkező diákokat, hogy az utolsó két év már célzott felkészülés lehessen a magyar vagy a nemzetközi érettségi vizsgára.

Örülnének, ha ezek a fiatalok itt végeznék a felsőfokú tanulmányaikat is, és igazán felkészülten térhetnének vissza oda, ahonnét jönnek, hogy tovább erősítsék a nemzeti összetartozást.

- FrissMédia -