AKTUÁLIS
Kiszáradó töltőpisztolyok Tarcalon: A végéhez közelednek a kisbenzinkutak tartalékai
Drámai fordulatot vett az üzemanyag-ellátás helyzete a térségben: a stratégiai dízeltartalékok a hétvégén kimerültek, a benzin pedig napokon belül elfogyhat. Miközben a Mol saját termelésből ígér utánpótlást, a helyi családi vállalkozások a bezárás szélére sodródtak, ami alapjaiban veszélyezteti a kistelepülések mindennapi életét, az iskolába járástól a kenyérszállításig.

Eldőlt az első dominó: Üresek a gázolajtartályok

A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a Mol hivatalos levélben értesítette a kisebb töltőállomásokat: a kormányrendelet alapján biztosított stratégiai tartalékok elfogytak. Szabó József Gábor, a Független Benzinkutak Szövetségének alelnöke és a tarcali benzinkút üzemeltetője helyszíni riportunkban megerősítette, hogy náluk már szombaton elapadt a gázolaj-utánpótlás.

A második generációs olajmérnök és családapja szerint a benzinből még van némi készlet, de ez is csak ideig-óráig tart ki. "Benzinből még van tartalékunk, ez nagyjából egy hétig lenne elegendő, de ha kitör a pánikvásárlás, akkor egy-két napon belül leürülnek a tartályok" – figyelmeztetett a szakember.

Veszteséges üzem és a bezárás réme

Bár a Mol azt ígéri, hogy saját termelésből továbbra is kiszolgálja partnereit, a feltételek a kis kutak számára tarthatatlanok. A nagyvállalat a védett áron (benzin 595 Ft, gázolaj 615 Ft) adja tovább az üzemanyagot, amit a kutasoknak ugyanennyiért kell értékesíteniük.

Ez azt jelenti, hogy a kutak haszon nélkül, sőt a rezsiköltségek miatt jelentős veszteséggel kénytelenek működni. Szabó József Gábor elmondta, hogy emiatt már a végleges bezáráson gondolkodnak, amennyiben nem születik érdemi megállapodás a kormánnyal. "Kötelezően veszteséggel kell értékesítenünk az üzemanyagot, amit a mai világban egy vállalkozásnak elviselnie szinte lehetetlen" – fogalmazott a riportban.

Veszélyben a kistelepülések élete

A probléma messze túlmutat a vállalkozók nehézségein. A Tokaj-Hegyalja és Nyíregyháza környéki kistelepüléseken élők számára az autó nem luxus, hanem létszükséglet. A gyenge tömegközlekedés miatt sokan csak gépjárművel tudják eljuttatni a gyermekeket az óvodába, iskolába, vagy bejárni dolgozni Miskolcra és Nyíregyházára.

A szakember szerint a stratégiai töltőállomások kijelölése sem old meg mindent, hiszen a mentőknek, rendőröknek és a kenyérszállító autóknak is szüksége van a helyi ellátásra. "Körülbelül ezer benzinkútról és tízezer munkavállalóról beszélünk, akik olyan térségekben dolgoznak, ahová a multik nem jönnek el, mert nem éri meg nekik. Ha mi bezárunk, több tízezer ember ellátása kerül veszélybe" – mutatott rá a kistérségi kutak pótolhatatlan szerepére Szabó.

Közös megoldást várnak a kormánytól

A Független Benzinkutak Szövetsége levélben fordult a kormányzati döntéshozókhoz, kérve a helyzet azonnali rendezését. Nem panaszkodni akarnak, hanem közös megoldást találni az üzemanyag-ellátási válság elkerülésére, amely a 2022-es rendszerszintű összeomláshoz hasonló fenyegetést jelent.






https://www.kreasiukasah.co.id/booth-container/jutawan288.web.id
https://www.altearah.com/fr/magasins