NAGYVILÁG
Kisvárdaiak is sikeresek a Határtalanul programban
Élményekben gazdag kirándulásokról meséltek a Határtalanul Program résztvevői az idei Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor első napján.

A programban mindeddig 535 ezer diák vett részt, de Hajnal Virág, a Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője állítja: nem a számok indokolják a sikert, hanem a visszajelzés a tanulóktól, hogy valóban megszülethet a minőségi kapcsolódás magyar és magyar között. Szabó Lóránt és Rapi Flóra zalaegerszegi fiatalok először járnak Erdélyben, Székelyföldön. Elmondásuk szerint a természeti szépségek, a hegyek, folyók, tavak rendkívül vonzóak, csakúgy, mint az a barátságos közösség, amellyel mindeddig megismerkedtek. Hasonlóan pozitív élményekkel gazdagodtak a korábbi utazásaik alkalmával is, Lóránt számára az elmúlt évek földrajzi, kulturális és nyelvi szempontból is tanulságosak voltak. Részt vettek középiskolai vetélkedőn, tanulmányi kiránduláson, megismerkedtek a tájszólásokkal, idegen nyelvekkel és gasztronómiai élményben is bőven volt részük - írta a szekelyhon.ro.

A program részét képező rendhagyó órákról és a Magyarság Házának tevékenységéről Csibi Krisztina igazgatónő mesélt.

"Azt szoktuk mondani, hogy ha valaki egy éven keresztül a Magyarság Háza rendezvényeit látogatja, akkor egyfajta körutazást tehet a Kárpát-medencében és akár a diaszpóra magyar közösségeiben is” – fogalmazott. A Határtalanul Program tehát nem csak lelki, kulturális gazdagságot tartogat magában, de nemzetpolitikai jelentőséggel is bír.

Hajnal Virág visszaemlékezett, hogy 2010-ben még nem volt annyira magától értetődő a Kárpát-medencei összetartozás, ám a Határtalanul Programmal 2011-től fogva ezen is sikerült javítani.

„Azt is látjuk, hogy nagyon sok fiatal meglepődött azon, hogy a határ másik oldalán magyarul beszélő közösségek élnek, és ha volt is tudásuk róla, előítéletekkel fordultak feléjük. Igazából ezeknek a bosszantó sztereotípiáknak a leépítésére jött létre a Határtalanul program” – fogalmazott Hajnal Virág, aki a vállalkozói mentorprogramról is tartott sikeres beszélgetést. Ez utóbbiban hangsúlyozták: a Kárpát-medencei magyar vállalkozói tér sikeres működése közös érdek.

„Természetesen voltak nekem is ilyen sztereotípiáim más országokban élő fiatalokkal kapcsolatban. Leginkább a Kárpátalján élő ifjúsággal kapcsolatban volt a balkáni életstílusuk miatt, de kiderült, hogy ők is ugyanolyan emberek, mint mi, és hogy nagyon mélyen érdekli őket a magyarság” – vélekedett Lóránt.

A Határtalanul program 2024. évi, hetedikesek számára elérhető tanulmányi kirándulás pályázati kiírása a honlapon elérhető, akárcsak a programmal kapcsolatos további információk is. A pályázatot a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának megbízásából a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. hirdette meg.