Az utazás kiválasztásánál fontos tényező, hogy kivel utazunk, mi az utazásunk célja, mit enged meg a munkánk, és legfőképpen mennyi pénzünk van a nyaralásra. De más számít ideális úti célnak egy család számára, egy párnak vagy egy baráti társaságnak – mondta az Indexnek Kiss Róbert Richárd Prima Primissima díjas turisztikai szakújságíró, aki szerint érdemes elsősorban ezek mentén keresni, ha nyaralásra adtuk a fejünket. Ugyanakkor azt is jó végiggondolni, milyen pozitív élményeket ígérhet a kiválasztott desztináció. Elsősorban olyan helyet válasszunk, ahol nem okoz gondot a különböző szolgáltatások kifizetése, mert elvehet az élményből, ha a pénzügyeken aggódunk ahelyett, hogy élveznénk a nyaralást.
A koronavírus-járvány után is trendi maradt a belföldi turizmus, ahol a nyaralók 70 százaléka Budapesten kívüli helyszínt választ. Nagyon népszerű Debrecen, Eger környéke, a Mátra és a Bükk térsége, a kisebb települések közül Noszvaj és az Őrség falvai. De természetesen idén is a Balaton áll az első helyen. A Szállás.hu foglalási adatai szerint 2024 második negyedévében minden ötödik belföldi foglalás a Balaton térségébe szólt. Ezen belül Siófok, Hévíz és Balatonfüred a legnépszerűbb.
A külföldi úti célok közül egyértelműen a horvát Adria hódít a magyarok körében. Többen nyaralnak idén Horvátország tengerpartjainak övezetében, mint tavaly, és a megvalósult foglalások alapján ez a szám augusztusban és szeptemberben is növekedni fog. Az utazási szakértő szerint nem kizárt, hogy ismét csúcsot dönt a magyar turisták száma a szomszédban, ami a várakozások szerint 750 ezer fölött alakul év végére. Jordánia, Marokkó és Málta mellett Görögország is reneszánszát éli, az új célpontok között pedig Montenegró és Albánia örvend nagy népszerűségnek.
Utazás előtt – legyen szó buszos, repülős vagy autós útról – mindenképp célszerű utasbiztosítást kötni. Az utasbiztosítás megvédi az utazót attól, hogy esetleges baleset, betegség, a poggyász eltűnése vagy más káresemény esetén egy távoli országban magára legyen utalva, vagy hogy milliós költségeket fizessen ki saját zsebből. Emellett rengeteg alkalommal segíthet azoknak, akik külföldre mennek, és valami komolyabb egészségügyi problémájuk akad.
Míg a járműbiztosítások esetében a biztosítók hosszabb huzavona után térítik meg a kárt, addig egy utasbiztosító egészségügyi probléma esetén sokkal rugalmasabban és gyorsabban jár el – fejtette ki az utazási szakértő.
Akár késik a járatunk, akár törölték, első körben oda érdemes fordulni, ahol a jegyünket vásároltuk, vagy magához a légitársasághoz. Fontos tudni, hogy késés vagy járattörlés esetén az utas jogait az Európai Unió légiutas-jogokról szóló, 261/2004 EU-rendelete szabályozza.
Ennek értelmében három óránál hosszabb késés esetén 1500 kilométeres távolság alatt 250 euró, 1500–3500 kilométeres távolságnál 400 euró, 3500 kilométeres repülésnél hosszabb utaknál 600 euró kártérítésre jogosultak az érintettek. A pénzbeli kártérítésen felül az utast megilleti a megfelelő ellátás is – étkezés, frissítők, szállodai elhelyezés.
Járattörlés esetén valamivel más a helyzet: biztosítani kell az utas számára az átfoglalást egy másik járatra, vagy vissza kell téríteni a jegyárat. Ezenkívül a légitársaság köteles megtéríteni az utas felmerülő egyéb költségeit, például a szállodai szobát, ha csak másnap tud tovább utazni. Kivételt jelent vis maior helyzet, valamint ha két héttel az indulás előtt törlik a járatot.