Harmadik éve dúl a háború, amelyet Oroszország indított Ukrajna ellen, a Közel-Kelet lángokban és eszkalációs veszély fenyeget, Észak-Afrikában destabilizáló konfliktusok, az illegális migráció egy szűnni nem akaró kihívás és a korábbi csúcsot megközelítő nagyságrendű, a globális gazdaságban pedig olyan blokkosodás és töredezettség látható, amilyenre a hidegháború óta nem volt példa - hangsúlyozta.
Rögzítette: az Európai Politikai Közösség ötödik találkozóját, Magyarország történelmének legnagyobb diplomáciai eseményét tartották meg, amelyen 42 állam- és kormányfő, valamint az európai intézmények vezetői, a NATO-főtitkár és az EBESZ képviselője is részt vett. Hozzátette: azért találkoztak, mert úgy hiszik, hogy ezekre a veszélyekre együtt jobb válaszokat tudnak adni, mint külön-külön.
A kormányfő azt mondta: személyes értékelése a helyzetről, hogy mindannyian érzékelték, nincs idő, amit elvesztegethetnének. Értékelése szerint "a történelem láthatóan felgyorsult", az amerikai választásokkal lezárult egy fejezet, a világ pedig meg fog változni, mégpedig "gyorsabban, mint mi azt gondoljuk".
- sorolta azokat a hatalmas kérdéseket, amelyek véleménye szerint terítéken vannak.
A magyar kormányfő felhívta a figyelmet arra, hogy a tanácskozáson nem hoztak formális döntéseket, és eltérő vélemények is voltak "szép számmal", ezért arról tud beszámolni, hogy mi az, amiben egyetértés volt.
Elmondta: a tanácskozáson egyetértés volt abban, hogy az amerikai választási eredményre reagálni kell. "Tudnunk kell, hogy nagy változások jönnek" - jelezte. Értékelése szerint abban is egyetértés volt, hogy legyen minél hamarabb béke Európában, és abban is, hogy Európa vállaljon nagyobb felelősséget a jövőben a saját békéjéért és biztonságáért. "Nem várhatjuk" az amerikaiaktól, hogy csak ők "védjenek meg bennünket" - tette hozzá a magyar miniszterelnök.
Közölte: abban is egyetértés volt, hogy Európának érdemi szereplőnek kell maradnia az előttünk álló, a jövőt eldöntő tárgyalásokban és folyamatokban.
Ezek a tárgyalások Európa sorsát fogják érinteni, és Európának kellő súllyal kell jelen lennie, hogy befolyásolhassa a későbbi döntéseket - rögzítette.
Orbán Viktor annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a migráció kérdése újra az európai intézményi kereteket feszegeti. Nagyon nagy feszítő ereje van ennek a kérdésnek, mindenki elégedetlen a mostani helyzettel, és mindenki változást akar - tette hozzá.
Közölte, a politikai vezetők változtatási szándéka előtt egy komoly akadály tornyosul, amelyen át kell törni, és ezt úgy hívják, hogy bírósági aktivizmus.
Kifejtette, "eldöntünk dolgokat", a kormányok azokat végrehajtják, és a közös döntések beleütköznek először az európai, aztán pedig nemzeti bírói döntésekbe, és a migráció visszaszorítása érdekében elért eredmények egyszer csak "szétpukkannak".
Ez alól egyetlen ország kivétel: Magyarország, amelyik mindig a bírósági aktivizmus elleni lázadás pártján állt - hangsúlyozta.
A miniszterelnök úgy fogalmazott, "nem hiszem, hogy meg tudjuk állítani a migrációt, ha nem lázadunk föl a most hatályos jogszabályok és bírói ítéletek ellen".
Elmondta, a plenáris ülés mellett munkacsoportokban is tanácskoztak, volt olyan munkacsoport, amely a gazdasági biztonsággal foglalkozott, volt, amelyik a migrációval.
Orbán Viktor közölte, a tanácskozáson megköszönték Emmanuel Macron francia elnöknek, hogy két évvel ezelőtt útjára indította ezt az együttműködési formát.
A magyar miniszterelnök - aki az albán kormányfővel közösen tartott sajtótájékoztatót - kitért arra is: a tanácskozás résztvevői megállapították, szükség van a folytatásra, sőt erősíteni kell azt, és mindannyian vállalták, hogy a következő év májusában Albániában, Tiranában Edi Rama miniszterelnök vendégei lesznek.
Ma már nyilvánvaló, hogy a békepártiak tábora nő, az amerikai választással pedig a békepártiak tábora hatalmasra nőtt - mondta újságírói kérdésekre válaszolva Orbán Viktor az Európai Politikai Közösség (EPC) találkozójának sajtótájékoztatóján.
A béke dolgát illetően nincs följogosítva, hogy olyan kérdésben képviseljen álláspontot, amelyben nem volt teljes egyetértés - közölte, hozzátéve: véleménykülönbségek vannak a háború folytatása vagy a gyors tűzszünet és béketárgyalás kérdésében.
- fogalmazott, rámutatva, az amerikai választásokkal felálló új helyzetre Európának reagálnia kell.
Ez nem megy egyik napról a másikra, de ma fontos lépést tettünk, hogy megtaláljuk azt a választ, ami az Európai Unió mind a 27 tagállama számára elfogadható lesz - jelezte.
Hozzátette, az EPC-csúcsot követően informális vacsora következik a huszonhét európai vezetővel, majd a pénteki uniós találkozó is alkalmat nyújt arra, hogy közelebb kerüljenek egy közös válaszhoz.
A magyar miniszterelnök a háborúval kapcsolatban egy régi magyar mondást idézett, miszerint "régi bűnnek hosszú az árnyéka". Szerinte ez intellektuálisan is igaz, azaz ha valaki a szükséges intellektuális munka nélkül kezd el cselekedni, akkor annak előbb-utóbb meg kell fizetni az árát.
Kifejtette: a háború lényege a győzelem vagy a vereség, az európaiak azonban úgy mentek bele a háborúba, hogy nem tisztázták, mi a győzelem. Ha nincs definíciója a győzelemnek, honnan tudod meddig kell harcolnod? - tette fel a kérdést. "Sosem tisztáztuk: a Krímet is vissza kell-e venni? Szevasztopol NATO-zászló? Moszkva? Mi a győzelem?" - fogalmazott, hozzátéve: mivel ezt nem határozták meg, nehéz megállni.
Rámutatott: ezt az intellektuális munkát nem tudják megspórolni, "vissza kell menni az elejére", és újra föl kell tenni a kérdést: mit is akartak elérni. Reményét fejezte ki, hogy péntek estére közelebb lesznek az el nem végzett munka bepótlásához, mint voltak ma reggel.
Arra a kérdésre, hogy Putyin orosz elnök a háború-, vagy a békepárti táborban helyezkedik el, úgy reagált: most nem az orosz hanem a nyugati álláspontot, a NATO álláspontját beszélik meg, ki béke-, és ki háborúpárti. Most csak a nyugati közösségről szól, az oroszokról nem, nem ez a feladata - mutatott rá.
Az első lépésnek a tűzszünetet nevezte, mert értékelése szerint ez szükséges a kommunikációhoz, amely pedig előfeltétele a békekötésnek.
Orbán Viktor aggályát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy ha túl sokat beszélnek arról, mi lesz a hosszútávú béke megoldása, akkor csökken az esélye a tűzszünetnek. „Most hagyják abba egymás megölését, ez az én ajánlásom" - rögzítette.
Az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós hitelről, amelyet az Európai Unió és az Egyesült Államok közösen finanszírozna azt mondta, felmerül a kérdés, hogy ha az Egyesült Államok nem vesz majd részt a finanszírozásban a jövőben, akkor Európa ezt hogyan oldja meg önállóan, egyáltalán kész-e erre.
Ráadásul ez az összeg nyilván nem lesz elég, jönnek majd újabb kérések, és felmerül a kérdés, hogy ezt ki fogja finanszírozni és miből, mely nemzet kész még ebbe beruházni - hívta fel a figyelmet.
Megjegyezte azt is, hogy az európai emberek egyre kevésbé akarnak finanszírozni egy olyan háborút, amelyet nem értenek, nem értik, mi a célja, meddig fog tartani, és hogy a szankciók eredményesek lesznek-e.
Orbán Viktor kérdésre válaszolva azt is hangsúlyozta, hogy a béketárgyalások eredménye nem csak Ukrajna jövőjét határozza meg, hanem azt is, hogy milyen új biztonsági európai architektúra épül fel.
- hangsúlyozta.
Az amerikai-magyar kapcsolatokra kitérve elmondta: ott sok minden elromlott az elmúlt négy évben, Magyarországnak diszkriminációt kellett elszenvednie sok területen. "Ezeknek a kijavítása lesz az első kérdése az együttműködésünknek az új adminisztrációval, és vannak gazdasági természetű terveink is, azokról majd időben fogok beszélni" - közölte.
A miniszterelnök a kapcsolatáról Donald Trumppal azt mondta, kétségkívül óriási esély Magyarország számára, hogy olyan közeli szövetségben van az Egyesült Államokkal, mint még soha. Ez lehetőségeket tartogat a számunkra, amelyeket ki is fogunk használni - emelte ki.
Hozzátette, hogy mindig büszke rá, ha azokkal harcolhat együtt, akik a mindenkori hatalmi elittel szemben próbálnak érvényt szerezni az emberek akaratának. Ezt hívják demokráciának - mutatott rá.
Arra is kitért: kereskedelmi kérdésekben Donald Trump amerikai elnök nagyon kemény tárgyaló partner, ezért szerinte "senkinek ne legyenek illúziói", mert nehéz tárgyalások lesznek az Egyesült Államokkal a jövőbeni kereskedelmi struktúrával kapcsolatban.
Arra a kérdésre, hogy csütörtök este pezsgőzik-e a 26 európai vezetővel Donald Trump győzelme után, azt mondta: csak részben tartotta be erre vonatkozó korábbi ígéretét. Bontanak pezsgőt, de mivel Kirgizisztánban volt az elnökválasztás idején, ott mások a szokások, ezért a vodkakészletet "csapolták meg" és közösen örültek a fantasztikus eredménynek - jegyezte meg.
Orbán Viktor az illegális migrációval kapcsolatban emlékeztetett arra: 2015-ben, amikor a migrációs válság elkezdődött, az első dolga a magyar kormánynak egy lázadás volt. "Fölépítettük a kerítésünket, amikor ez még ősbűnnek számított" - fogalmazott.
Hozzátette, azóta más országok is építenek kerítést, de ez már nem számít bűnnek.
Aztán Magyarország bevezette azt a rendszert, amely az egyetlen megoldás a migrációra: hogy senkit nem szabad beengedni egy országba, amíg a kérelmét el nem bírálták - idézte fel, kiemelve: az elmúlt tíz évben egyetlen olyan javaslatot sem hallott, amely a magyar modellen kívül megoldást jelentett volna.
Ezt azonban ma jogszabályok nehezítik, Magyarországot például az Európai Bíróságon elítélték az egyetlen, védelmet jelentő megoldás miatt - nehezményezte. Leszögezte ugyanis: Magyarország nemcsak saját határait, hanem egész Európát védi, és nem fog beengedni ezután sem senkit.
Kiemelte: ma sincs más megoldás, csak az, ha sok ország lázad föl a mostani bürokratikus, dzsungelszerű szabályozások és a bírósági aktivizmus ellen. Amíg azonban ez a lázadás nem lesz európai méretű, addig semmi nem fog működni - jegyezte meg.
- idézte fel.
Szavai szerint ez biztonságot, határvédelmet és az otthonosság érzésének a megvédését jelenti. Aki nem ezt teszi, megbukik - figyelmeztetett.
További felvetésre, miszerint céljának tekinti-e, hogy az ellensúlyok és ellenőrzések rendszerét lebontsa az illegális bevándorlással kapcsolatban, illetve csökkenteni kívánja-e az igazságszolgáltatás jogosítványait, elmondta: vannak az alkotmány alapján hozott törvényeink, a migrációval kapcsolatban követjük a nemzeti jogszabályi utat.
Ugyanakkor az Európai Bizottság beperelte Magyarországot az Európai Bíróság előtt. Úgy döntöttek, hogy amit teszünk, az nem jó, hanem rossz, tehát fizetnünk kell, és módosítanunk kell a jogszabályunkat. Ha a jogszabályt anélkül változtatják meg, hogy módosítanánk az alkotmányt, akkor ez utóbbival mennek szembe, amit nem tehetnek meg - fejtette ki.
Leszögezte: az alkotmánymódosítás lehetősége a migrációval kapcsolatban lehetetlen. Erre gondolt, amikor azt mondta, hogy ez csapdahelyzet, és ezt nevezte igazságszolgáltatási aktivizmusnak - fejtette ki Orbán Viktor, aki szerint ugyanez a helyzet Olaszországban is.
Értékelése szerint a nemzeti kormányokat az bénította le az illegális migrációval kapcsolatban, hogy a nemzeti bíróságok nem a nemzeti jogot követték, hanem az európai bírósági ítéletet. Egyértelműnek nevezte, hogy szinte mindegyik országban az emberek többsége elveti az illegális bevándorlást, ugyanakkor rámutatott, hogy a nemzeti kormányok nem tudják a nép akaratát keresztülvinni. A helyzet komplikált, nem olyan egyszerű, hogy csak fékek és ellensúlyok rendszeréről beszéljenek, az európai szuverenitásról van szó és a túlszabályozásról, ami elveszi nemzeti szintről a döntési lehetőséget és európai szintre emeli - jelezte.