PUZZLE
Cukiság
Djumbah már nem magányos
A Nyíregyházi Állatpark Djumbah nevű gorilla hímje egy hónappal ezelőtt egyedül maradt, mivel Bubut, a barátját egy brazíliai állatkert tenyészközpontjába szállították, hogy családot alapítson. A helyzet most viszont megváltozott, már egy hölgykoszorúban tölti a napjait.

A Nyíregyházi Állatpark 29 éves hím gorillája néhány héttel ezelőtt kapott társakat, a Barcelonából érkezett Makena(21) és Akiba(10) nevű gorilla hölgyek személyében. Most a karanténidőszak letelte után már elkezdték megismerni az állatok új kifutójukat és hím ivarú társukat.

A Nyíregyházi Állatparkban 2010 óta élnek nyugati síkvidéki gorillák. 2024-ig a fajmegőrzési program keretében két hím állat élt Állatparkunkban, a Tarzan ösvénye kifutórendszerében. Mivel a gorillák szociális élete nagyon összetett és általában egy vezér hím él egy nőstényekből és utódokból álló háremmel, sok állatkert hím állatok tartásával segíti a fajmegőrzési programot.

"2024-ben adódott egy lehetőség, hogy az agglegény csapatunk helyett nőstényeket is bemutassunk, így hosszas szervezés és egyeztetés után Bubu (28)nevű hímünk elutazott Dél-Amerikába a Bello Horizonte Zoo-ba egy nőstény csapathoz, hogy az itt maradt hím állatunkhoz Djumbah-hoz (29) nőstények érkezhessenek. A fajkoordinátor egy Barcelonai állatkertben élő csapatból választotta ki az anya-lánya párost, akik mára birtokba vették új kifutójukat Nyíregyházán és ismerkednek ezüsthátújukkal" - írta az állatpark a Facebook-oldalán.

A gorilláknak 2 faját különböztetjük meg, a nyugati és a keleti gorillát és mindkét fajnak 2-2 alfaját. A Nyíregyházi Állatparkban nyugati síkvidéki gorillák (Gorilla gorilla gorilla) élnek.

A gorillák a legnagyobb emberszabású majmok, a hímek akár 180 cm magasak és 250 kg testtömegűek is lehetnek. A nőstények jóval kisebbek, legfeljebb 100 kg súlyúak .Az ivari dimorfizmus erőteljes, nem csak a testtömeg, de a hímek koponyáján végig húzódó csonttaréj is megkülönbözteti őket.

Családi csoportokban élnek, melyet egy erős tapasztalt, „ezüsthátú” hím vezet. A hím feladata az utódnemzés és a csoport védelme. Kifejezetten vegetáriánus állatok, elsősorban falevelekkel, rügyekkel és gyökerekkel táplálkoznak. Állati eredeti táplálékot a természetben nem fogyasztanak.

A Természetvédelmi Világszövetség listáján a súlyosan veszélyeztetett kategóriában vannak, hiszen élőhelyeik rohamos pusztulása, az orvvadászat is rohamosan tizedeli állományaikat.