Álmos Péter, a Magyar Orvosi Kamara elnöke arról beszélt, elveszett az emberek bizalma abban, hogy lesz elérhető ellátás, ha egyszer szükség lesz rá.
Kiemelte: az egészségügyi ellátás átlagszínvonala esik, és mára már el sem éri az elfogadható szintet.
Mint mondta, a modern egészségügy drága ágazattá vált, ahol a gyógyítók megfelelő források nélkül nem tudják biztosítani a jó betegellátást. "Egy modern egészségügy nem működtethető 20. századi forrásokból és infrastruktúrával, ahogy ezt most a magyar állam teszi" - fogalmazott.
Álmos Péter szerint nem engedhetjük meg, hogy az állam magára hagyja a lakosságot, hogy a profitérdek felülírja az emberséget.
Véleménye szerint a hivatás és a betegek érdekei egyéb szempontból is veszélyben vannak, a politika beleavatkozott az egészségügy tisztán szakmai kérdéseibe, és nagyon rossz gazdának bizonyult. Példaként elmondta, hogy az állam húsz éve magához vette és azóta képtelen karbantartani a kezelési protokollokat, mégsem engedi, hogy azokat a szakma gondozza.
Kitért arra is, hogy "két éve a kormányzat politikai okból magához ragadta az etikai rendszert, és totális amnesztiát hirdetett azoknak az orvosoknak, akik kollégáik szerint méltatlanok voltak erre a hivatásra".
Kijelentette: a politikának ki kell vonulnia ezekből a szakmai kérdésekből, ezek nem lehetnek politikai játszmák részei.
A kamarai elnök elmondta, hogy
Srádi Péter, a Magyar Orvosok Szakszervezetének (MOSZ) elnöke azt mondta, a magyar egészségügy nincs a megfelelő helyén kezelve, évtizedek múltak el úgy, hogy valódi szemléletváltás történt volna az ágazatban. Bárhogy is alakult az ország és a gazdaság helyzete, az egészségügy mindig hátramaradt.
A szakszervezeti vezető úgy fogalmazott, hogy hiába a közös érdek - a beteg gyógyulni, az orvos gyógyítani akar -, ha a jelen rendszerben mindkét fél érdeke sérül.
Kiemelte: az egészségügyre fordított kiadás nem luxusköltés, hanem befektetés a jövőbe.
- hangoztatta.
Srádi Péter szerint a még maradókat többek között megfelelő munkakörülményekkel, a túlterhelés csökkentésével, az életpályamodell kidolgozásával kellene ösztönözni.
Kiemelte az ellátás valódi értékén történő finanszírozását is, mert - mint mondta - a jelenlegi rendszer azt bünteti, aki több beteget lát el.
A MOSZ elnöke kitért arra, hogy
A MOK által politikamentesnek hirdetett demonstráción a résztvevők közismert emberektől, magánszemélyektől és az egészségügy különböző szereplőitől hallgathattak meg beszédeket és személyes történeteket.
A rendezvényen megjelent Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke is.
Srádi Péter, a Magyar Orvosok Szakszervezetének (MOSZ) elnöke azt mondta, az egészségügyet nem kezelik a helyén, évtizedek múltak el úgy, hogy valódi szemléletváltás történt volna az ágazatban. Bárhogy is alakult az ország és a gazdaság helyzete, az egészségügy mindig hátramaradt - mondta.