INTERJÚ
Civil véradás: idén több, mint 150-en csatlakoztak az akcióhoz Kisvárdán, Nyíregyházán és Mátészalkán
A véradók egyenként három életet mentettek meg önzetlenségükkel, ami így 450 embernek jelenthet életmentő segítséget.

Kiss András, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ operatív igazgatója összegezte lapunknak az idei civil véradást.

Az idei volt a tizenkettedik alkalom, hogy Civil véradásra hívták a vármegyeieket, most három helyszínen, Nyíregyházán, Mátészalkán és Kisvárdán adhattak vért az. Hogyan összegezné az idei akciót?

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ és az ezt működtető Hierotheosz Egyesület a Miniszterelnökség országos akciójához csatlakozva, Szalay-Bobrovniczky Vince államtitkár úr felhívására hirdette meg most már tizenkettedik alkalommal civil véradást. Ez egy olyan önkéntes tevékenység, aminek komoly hagyománya van a vármegyében. Itt az emberek mindig is híresek voltak a vendégszeretetükről és önzetlenségükről, és ez a mostani véradásnál is bebizonyosodott, hiszen a három helyszínen több, mint 150-en vettek részt, ami helyszínenként körülbelül 50 ember. Ez a magas részvétel is azt mutatja, hogy nagy volt az érdeklődés, sokan éltek a lehetőséggel, nagyon nagy önzetlenség van ebben a közösségben. Én csak hálával tudok mindenkire gondolni, aki csatlakozott és arra biztatott mindenkit, hogy folytassák ezt a nemes kezdeményezést. Köszönjük mindenkinek, aki eljött vért adni vagy segített a szervezésben, hiszen ez egy pici akció, amire most, az országos akcióhoz való csatlakozás miatt nagyobb figyelem jutott, ezért többen is jöttek el.

Mi volt az idei civil véradás üzenete?

Az akció célja: adj vért és ments meg három életet. Ez egy közös ügy, hiszen mindannyiunk családjában, vagy baráti körében van olyan ember, akinek már volt szüksége vérre. Ez egy nagyon nehéz élethelyzet, amiben tud segíteni a véradó. Egy ilyen önzetlen akció életeket menthet.

Kik azok, akik vért adnak? Inkább a fiatalok, vagy idősebbek járnak véradásra?

Az utolsó helyszínen fél órával ezelőtt fejeztük be a véradást, így statisztikánk még nincs, de én úgy láttam, hogy minden helyszínen voltak férfiak és nők egyaránt. Fontos üzenet, hogy a köztisztviselők, civil szervezetek tagjai, a helyi polgármesterek, nők, férfiak, fiatalok, idősebbek egyaránt érkeztek. Ahogy mondtam, ez egy össznemzeti ügy és a résztvevők is a társadalom minden rétegét képviselték, amit nagyon jó volt látni.

Az, aki lemaradt róla, mikor csatlakozhat legközelebb?

Az Országos Vérellátó Szolgálat és a Vöröskereszt minden nap szervezik a véradásokat, minden kistelepülésen van legalább évente egy. 60 naponta lehet vért adni, tehát akár többször is jelentkezhet váradásra, aki szeretne segíteni. Fontos, hogy az ország vérellátása mindig stabil és zavartalan legyen, ehhez pedig elengedhetetlenek a véradók, akiknek ezúton is köszönjük az önzetlen segítségüket.

Milyen felületen tájékozódhatunk a következő véradásokról?

A szabolcs-cic.hu-n találják a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ minden akcióját, a pályázatokról, civileket érintő aktualitásokról is tájékozódhatnak a honlapon. Természetesen a civil véradást is ezen a felületen találják meg, de érdemes a Facebook-oldalt is követni, illetve van egy hírlevelünk, amire a honlapon lehet feliratkozni. Mi ősszel tervezünk egy újabb civil véradást, mivel évente 2 van, de minden nap Nyíregyházán, az OVSZ helyi irodájában is lehet vért adni, a Vöröskereszt pedig SMS-ben értesít, ha a véradó lakhelyéhez közel szerveznek véradást. Nagyon sok lehetősége lesz az idén is segíteni. Aki most adott, az legközelebb májusban már újra lehet véradó. Arra biztatok mindenkit, hogy aki ma részt vett a civil véradáson, ebben az évben még legalább egy alkalommal tegye meg, hiszen azzal újabb három életet menthet meg.


Fotó: Facebook - Leleszi Tibor