AKTUÁLIS
#összetartozás
A kő marad: így emlékeztek meg Trianonról Kisvárdán
​Bár hazánk elveszítette területének és lakosságának kétharmadát, és több mint hárommillió magyar a csonka ország határain kívül rekedt, mégis, 104 évvel Trianon után is érvényes az a megállapítás, mely szerint csak az államnak van határa, a nemzetnek nincs.

Tizenöt évvel ezelőtt helyezték el az első koszorút a kisvárdai Nemzeti Összetartozás Emlékparkban. A park megálmodói már akkor úgy tervezték, hogy a felállított Trianon-emlékmű a későbbiekben újabb elemmel fog bővülni. 2020-ban a trianoni békeszerződés 100. évfordulóján egy többtonnás, Kárpátaljáról származó szikladarab hirdeti nemzetünk szilárdságát.

Ma, 104 évvel Trianon után ismét a megemlékezésé volt a főszerep. Ebben az évben a megemlékezés keretében a műsort a Kisvárdai SZC II. Rákóczi Ferenc Technikum és Szakképző Iskola diákjai által prezentált színvonalas műsorral tették feledhetetlenné. A megemlékezés szavaival szólt a közönséghez Bodrog László önkormányzati képviselő, a Kárpátalja-ház vezetője.

A méltóságteljes megemlékezést követően dr. Seszták Miklós, a térség országgyűlési képviselője, Leleszi Tibor, Kisvárda város polgármestere, a város képviselő-testületének tagjai és intézményvezetők, politikai szervezetek képviselői is elhelyezték a megemlékezés koszorúit a Trianon-emlékműnél Kisvárdán. A Csillag utcai körforgalomnál Bodrog László és Szabados István alkotása közé került az a többtonnás szikla, amit a Kárpátalja-ház kezdeményezésére állítottak fel, rajta egy Wass Albert-idézettel: „A kő marad (…)” Az Üzenet haza című vers az erdélyi író-költő egyik legszebb, legszívbemarkolóbb műve.

A megemlékezésen a Honvédsuli tagjai korhű, első világháborús katonai egyenruhában álltak díszőrséget, mellettük a kisvárdai hagyományőrző huszárok tartották a zászlókat.