A Nyíregyházi Járási Ügyészség vádirata szerint Kanálosné B. M. évek óta elhanyagolta öt kiskorú gyermekét.
Az ügyész felolvasta:
„A család a Tiszarád, Szécsényi utca 3. szám alatt, egy hiányos tetővel ellátott, felújításra szoruló házban élt. A házban nem volt víz, gáz, az áramot kártyás mérő biztosította. A lakás koszos volt, szeméttel borított udvarral, a gyerekek ruházata piszkos, a házban nem volt elegendő ágy.”
A vádirat szerint az anya nem főzött, nem takarított, a gyerekek nem kaptak enni, sokszor „az utcán kéregettek lisztet, mert kenyeret akartak sütni”.
A gyerekek évek óta nem jártak rendszeresen iskolába:
„Balog R. K. 499 igazolt és igazolatlan órát mulasztott, Rózsa M. M. 374 órát, Kanálos J. F. 399 órát a 2023–2024-es tanévben.”
Az ügyészség szerint a vádlott 2024 tavaszán új párkapcsolatot létesített, majd „gyermekeit hetekre egyedül hagyta, élelem és felügyelet nélkül”. A vádirat külön kitér arra is, hogy az egyik gyermeket – a tragikusan elhunyt Balog R. K.-t – kezeletlen sebfertőzéssel vitték kórházba, miközben az anya nem tartózkodott otthon, „bódult állapotban” volt, és kijelentette:
„Nem megyek haza a gyerekeimhez.”
A nő a bíróságon tagadta a vádakat:
„Sok mindent nem ismerek el. Ha igaz lenne, már régen elítéltek volna. Sok benne a hazugság.”
Elmondta, hogy alkalmi munkából élt, és anyjára bízta a gyermekeket, amikor dolgozott:
„A nap számban dolgoztam, anyunak szóltam, hogy vigyék őket óvodába. Nem bírtam velük, de próbáltam.”
Azt is elismerte, hogy „sok hiányzás volt az iskolában”, de hangsúlyozta:
„Nem volt pénzem, nem tudtam mindig beíratni őket, de soha nem hagytam volna őket éhen.”
A bíró, Dr. Csoma Sándor Ákos, az ülés végén közölte, hogy a vádlott beismerést nem tett, így bűnösségét beismerő nyilatkozat elfogadására nincs lehetőség.
A Nyíregyházi Járásbíróság ezért az előkészítő ülést tárgyalásba fordította.