NAGYVILÁG
Belföld
3.5 millió helyett 6.6 millió: olvasónkat csúnyán át akarta verni egy nyíregyházi építőipari vállalkozó
​Itt a soha vissza nem térő lehetőség, hogy az állam pénzén újítsa fel otthonát, fizessen kevesebb rezsit, és növelje az ingatlan értékét, illetve egyes kivitelezőket extra profithoz juttasson - gondolhatnánk, olvasónk viszont azzal szembesült, hogy csúnyán átverhetik a gyanútlan lakosokat, ha nincsenek résen.

A kormányzat törekvése, hogy az 1970 előtt épült családi házak a kor elvárásainak megfeleljen és ennek a célnak az eléréshez idén ismét elindított egy felújítási programot. A RePower elnevezésű uniós forrásból működik ez a program: eleme a kamatmentes hitel és a vissza nem térítendő támogatás is. A CSOK Pluszhoz hasonlóan a támogatás a hitel tőketartozását csökkenti. Ahol eléri a járási átlagjövedelem az országos átlag 110 százalékát, ott 2,5 millió forint lesz a vissza nem térítendő támogatás, 75 és 110 százalék között 3 millió, az országos átlag 75 százaléka alatti jövedelem esetén (63 járás) pedig 3,5 millió.

A konstrukció azoknak is segítség, akik rendszeres, de viszonylag kis jövedelemmel rendelkeznek. Ha más hitelteher nincs, akkor a havi 35-40 ezer forintos törlesztőrészlet finanszírozható. A kormányzat számításai szerint közel 20 ezer ingatlan korszerűsítése valósulhat meg ezáltal. Illetve valósulhatna meg, ha egyes kivitelezők nem ebből a programból akarnának extra hasznot húzni a túlárazással.

Olvasónk egy nyíregyházi építő vállalkozástól kért árajánlatot, mely cég egy helyi tüzéppel kooperálva pályázik a megrendelők kegyeiért. A folyamat elvileg pofonegyszerű, hiszen a vállalkozás minden terhet levesz a megrendelő válláról, mindent is elintéz.

Ezelőtt másfél hónappal ezelőtt meg is jelent az energetikai szakember és elkészítette a felmérést, majd szóban jelezte,hogy elvileg a szigeteléssel elérhető a 30 százalékos energia megtakarítás. Elkészült a dokumentum, és azt az ígéretet kapta, hogy majd jön a kivitelező felmérni az épületet, hogy korrekt ajánlatot tudjon adni.

Egy hónap várakozás és többszöri telefonálgatás után pénteken megérkezett az árajánlat. Fontos megjegyezni, hogy a kivitelező nem volt felmérni, nem tájékozódott a helyszínen semmiről.

"Adtunk ajánlatot a födém szigetelésre is, ha a padlásfödémszigetelést is szeretné, azt javasuljuk: pályázaton kívül, saját erőből, kedvezőbb elszámolással" - írta a cég.

A levél szerint a kivitelezői ajánlat így alakult:

Külső falak hőszigetelése, lábazat szigetelés : 5 928 396
1 db ajtó cseréje-kívül színes: 735 733
Mindösszesen: 6 664 129

Plusz opcionális födém szigetelés: 1 618 929

Azt láthatjuk, hogy egy bejárati ajtó cseréjére több, mint 735 ezer ft, de olvasónk szerint rossz méretben adtak ajánlatot. A ház külső szigetelése (100 négyzetméter) 15 cm EPS lappal 5 928 396, azaz közel hatmillió forint.

Az árajánlat gyakorlatilag alapvető követelményeknek sem felel meg, nem jelöli, hogy miben kell fizetni, nem adott arra sem választ, hogy nettó vagy bruttó az ajánlat. De a legnagyobb baj, hogy gyakorlatilag nem tudható, hogy az ár miből áll össze, azaz az anyag és munkadíj milyen arányban oszlik meg.

Ha feltételezzük, hogy az ár forintban és bruttóban értendő, akkor egy kádárkocka külső hőszigetelése és egy bejárati ajtó cseréje több, mint hat és félmillió forintba kerül részben pályázati pénzből.

Csakhogy a piacon jelenleg elérhető anyag- és munkadíjak ettől jóval kedvezőbbek:

Három árajánlatot kértünk végül be, 2 budapesti és egy nyíregyházi cégtől.

Anyag tekintetében 1,5-1,8 millió forint közöttiek voltak az ajánlatok, míg munkadíjra 1,4 és 1,7 milliós ajánlatot kaptunk.

Azaz a komplett munka anyagostól, áfástól, mindenestől 3,5 millió forint lenne- nem pályázati forrásból finanszírozva.