KULTÚRA
#nagyhalász
31 éve város Nagyhalász
1993 októberében kapott városi rangot Nagyhalász. Az azóta eltelt 31 év alatt nagyközségből igazi pezsgő kisváros lett. A település fejlődése az elmúlt 13 évben dinamikus pályára állt. Az évforduló alkalmat ad évről évre arra, hogy a kisváros elismeréseket adjon át azoknak, akik kiemelkedő teljesítményt nyújtottak a köz érdekében.

Nagyhalász megyénk legrégebbi településeinek egyike, mintegy 5300-an élik itt dolgos mindennapjaikat. Számos kulturális rendezvény mellett minden évben megemlékeznek a település várossá válásának évfordulójáról. Ebben az évben immáron 31. alkalommal mondanak köszönetet a település közéleti személyiségeinek az áldozatos munkájáért.

Orosz Károly polgármester beszédében úgy fogalmazott, hogy az elmúlt ciklus, csakúgy mint az elmúlt 14 év, számos változást, sok-sok fejlődést hozott a város életében is.

A városvezető szavai szerint 1993. október 25-én Göncz Árpád aláírta a városi rang adományozásáról szóló határozatot. Azóta minden évben megünnepeljük ezt a napot. Hosszú évek alatt, 31 év munkájának köszönhetően, Nagyhalász kisváros lett. Elindult a fejlődés, azonban tennivaló mindig akad. Felújított lakóházak, szorgos kezek alatt gondozott virágoskertek szemet gyönyörködtetők. Felnőtt egy új generáció. Teljesen felgyorsult világban nőttek/nőnek fel. De nekik szükségük van arra, hogy a lakókörnyezet rendezett legyen, a szolgáltatások közel legyenek, az utak korszerűek legyenek, a közösségi élet pezsegjen – fogalmazott.

– Szükségünk van korszerű bölcsődére, óvodára, iskolára, tisztességes fizetésre és minden másra. Nagyhalász szerencsés, van bölcsőde és óvoda is. Azonban az iskola teljes felújításra szorul, ez lesz a legfontosabb feladat a közeljövőben – mondta a város vezetője.

Minden évben, most is, köszöntötte a térség országgyűlési kormánypárti képviselője, dr. Seszták Miklós, a városlakókat. Köszöntőjében rámutatott, hogy az elmúlt 14 évben megszépült, megújult a település. A képviselő kifejtette, hogy a város a helyes irányt, a fejlődést választotta.

A képviselő szavai szerint ebben a zűrzavaros időszakban az a stabilitás, amit a folytonosság jelent, arra predesztinálja Nagyhalászt, hogy az elkövetkező években is egy virágzó, fejlesztésekkel teli kisváros legyen. Köszönet illeti mindazokat, akik az elmúlt években Nagyhalászért dolgoztak – mondta a képviselő, kiemelve, hogy jó látni az összefogást… ez az igazi közösség, ez a 21. század Magyarországa, ez Nagyhalász.

A köszöntőket követően adták át a városi kitüntetéseket.

2024-ben Nagyhalász Város Önkormányzat Képviselő-testülete a település érdekében végzett lelkiismeretes oktatás-nevelési és közösségi munkájának elismeréseként posztumusz „Pro Urbe” díjat adományozott Szabó Józsefné, Jutka néni részére.

Szabó Józsefné, Szász Judit Budapesten született 1944-ben. Nehéz gyermekkora volt, hiszen a háborúban elvesztette édesapját, édesanyja egyedül nevelte. Művészi ambíciók jellemezték már diák korában: szépen szavalt, énekelt, és még a színészi pályával is kacérkodott. Érettségi után az akkor alakuló Bessenyei György Tanárképző Főiskolára jelentkezett magyar-történelem szakra, majd rögtön Nagyhalászba került tanítani. Itt kezdte és itt is fejezte be tanári munkáját, közel 40 évig volt a nagyhalászi tantestület oszlopos tagja.

A díját lánya, Szabó Judit vette át dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselőtől, valamint Orosz Károly polgármestertől.

Nagyhalászért emlékplakett kitüntető díjat vehetett át Ujhelyiné Magyari Zsuzsanna.

Az általános iskolát Nagyhalászban, a középiskolát a Széchenyi István Közgazdasági Szakközépiskolában végezte. A közgazdaságtannal szakítva tanító-népművelő szakot végzett a Bessenyei György Tanárképző Főiskolán. Friss diplomásként 1988-ban kezdte meg a kisiskolások tanítását a Nagyhalászi Általános Iskolában. Zsuzsa tanítói munkáját a szeretet, a dicsérettel való bíztatás, és a magas szakmai felkészültség jellemzi a mai napig. Ismeretei bővítése érdekében a Baptista Teológiai Akadémián mester szakon vallásismeretet, majd közoktatási vezető szakot végzett és pedagógus szakvizsgát is tett. Mesterpedagógusként élete folyamatos tanulás, melyet mások hasznára fordít. Ujhelyiné Magyari Zsuzsanna kiemelkedő közéleti munkásságával a város fejlődéséhez folyamatosan hozzájárul.

Nagyhalász Város Önkormányzatának képviselő-testülete a városért végzett lelkiismeretes közéleti munkájára tekintettel dr. Bankus Andrea Zsuzsanna részére a Nagyhalászért emlékplakettet adományozott.

A szakember 28 éve dolgozik a Mikrokörzeti Humanszolgáltató Központ vezetőjeként, Nagyhalász teljes szociális- és gyermekjóléti ellátórendszerét irányítja. Az intézmény rendszerében idősek otthona, étkeztetés, házi segítségnyújtás, jelzőrendszeres házi segítségnyújtás, család- és gyermekjóléti szolgálat, valamint bölcsőde működik.

Nagyhalász Város Önkormányzatának képviselő-testülete a település érdekében a közigazgatás terén végzett lelkiismeretes munkájáért a „Nagyhalász elismert köztisztviselője” kitüntetést adományozza Pancsusák Lászlóné részére.

Pancsusák Lászlóné, Jutka a Polgármesteri Hivatal megbecsült dolgozója, aki szakmai munkásságát a szociális szférában már 25 éve töretlenül, magas színvonalon, felelősséggel és megbízhatóan végzi. Főiskolai tanulmányai után továbbképzéseken vett részt, ami a szakmai tudás mellett szélesítette látókörét, segítve ezzel az összetett feladatok kiemelkedő színvonalú megoldását.

Nagyhalász város közösségi életében végzett kiemelkedő tevékenységéért Városnapi emléklapban részesült: Aprófalva Hagyományőrző Népdalkör Egyesület, Nagyhalászi Őszirózsa Nyugdíjas Egyesület, Oláhné Szilágyi Mária, Szőke László és Szőke Lászlóné, valamint Tompa Anita.

2008 óta minden évben, ilyenkor decemberben, a városnapon kerül sor a Kállay András-díj átadására. A díjat mindig egy arra érdemes nagyhalászi nyolcadikos tanuló kaphatja, aki kiemelkedik szorgalma és sportteljesítménye révén a kortársai közül.

A díjat Dohanics László, a Kállay Gyűjtemény vezetője, adta át ebben az évben Tóth Petra Anita 8. a osztályos tanulónak.